Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe 

Bagażnik rowerowy na hak – garść podstawowych informacji

Jeśli szukasz bagażnika na hak Thule, koniecznie sprawdź https://bit.ly/3r2GDur.

Rozbudowa tras rowerowych nie tylko w dużych miastach, ale również w licznych miejscowościach turystycznych w Polsce i za granicą spowodowała, iż pakując się na wczasy rozmyślamy, czy zabrać jeszcze rower. Jeżeli jedziemy w pojedynkę i nasz rower łatwo są się rozmontować, można po prostu znaleźć dla niego miejsce w bagażniku. Trudności pojawiają się, gdy wyruszamy w rodzinnym gronie i chcemy wziąć 2-3 rowery. W tych okolicznościach trzeba skorzystać z platformy rowerowej.

Jak platforma rowerowa wpływa na kierowanie autem?

Rowery można transportować na platformie rowerowej montowanej na haku bądź na dachu auta, instalując na nim dodatkowe uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Zarówno pierwszy, jak i drugi sposób pozwala na transport nawet do czterech jednośladów. Uchwyty rowerowe są mniej kosztownym rozwiązaniem, ale mają także nieco minusów. Zamocowanie, a następnie zdjęcie z nich roweru, bywa trudne w szczególności dla niewysokich osób. Oprócz tego ustawienie roweru na dachu zmienia wysokość samochodu, i o ile zwykle nie jest to przeszkodą w trakcie przejazdu pod niskimi bramami, kładkami dla pieszych oraz mostami, to wpływa na sterowność samochodu ze względu na to, że silniej reaguje on na porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak wydłużają auta, w związku z tym prowadzący je kierowcy muszą zachować zwiększoną ostrożność przy parkowaniu tyłem oraz cofaniu auta. Jednoślady transportowane na platformie często też wystają poza boczną krawędź pojazdu, co może przeszkadzać w wymijaniu innych aut na wąskich drogach.

Jaki bagażnik na rower na hak zamówić?

Decydując się na nabycie bagażnika rowerowego na hak powinno się wpierw odpowiedzieć sobie na parę pytań. Nie jest to najtańszy sprzęt, tym samym trzeba już na początku oszacować jaką ilość jednośladów ostatecznie będziemy chcieli transportować. Platforma na rower uznanej firmy, przykładowo od Thule, posłuży nam lata i jeżeli nabywamy ją w celu wykorzystania jej podczas rodzinnych wypadów, należy postawić na taką, na której ulokujemy trzy lub 4 jednoślady. Innym znaczącym czynnikiem jest znajomość całkowitej masy rowerów – przed kupnem platformy powinno się zweryfikować czy udźwignie ona ładunek jaki zamierzamy na niej umieścić. Sprawdźmy dodatkowo jak dopinane są rowery do bagażnika na hak. Większa ilość zabezpieczeń podtrzymujących jednoślad w miejscu zmniejsza szanse na jego przesunięcie się w czasie podróży, grożące ewentualnym uszkodzeniem karoserii. W przypadku wątpliwości, jaką platformę na rower zamówić, zalecamy zwrócić się po poradę do pracownika sklepu mającego w ofercie taki sprzęt.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Zobacz także: