Wyposażenie i urządzanie domu 

Budowa podłóg trójwarstwowych Baltic Wood

Jak zbudowana jest deska warstwowa Baltic Wood i jakie zalety posiada taka konstrukcja? Ile milimetrów mierzy warstwa wierzchnia i ile razy można cyklinować podłogę? Te kwestie szczegółowo wyjaśniamy w artykule.

Budowa deski warstwowej

Wszystkie podłogi, oferowane przez Baltic Wood, składają się z trzech warstw:

  • Warstwa wierzchnia, wykonana z drewna szlachetnego (dębu, jesionu, merbau) o grubości od 2,7 do 6,6 mm. Warstwa ta jest dwukrotnie olejowana lub siedmiokrotnie lakierowana.
  • Warstwa środkowa, składająca się z poprzecznie ułożonych listew świerkowych. To dzięki nim podłoga zyskuje elastyczność.
  • Warstwa spodnia, wykonana z łuszczki świerkowej o grubości 1,6 mm. Stosowana jest w celu stabilizacji i usztywnienia konstrukcji deski.

W tak skonstruowanej desce włókna ułożone są warstwowo w różnych kierunkach, co w znacznym stopniu zmniejsza zakres pracy drewna pod wpływem wilgoci i tym samym zapobiega odkształceniom lub wypaczeniom.

Grubość warstwy wierzchniej i możliwość renowacji

Od grubości warstwy wierzchniej zależy to, ile razy podłogę będzie można poddać renowacji. Podłogi Baltic występują w trzech grubościach:

  • Podłoga o całkowitej grubości 14,6 mm z warstwą drewna szlachetnego o grubości 6,6 mm. Taką podłogę można poddać renowacji aż 9 razy. Występuje w kolekcji NoLimits Collection.
  • Podłoga o całkowitej grubości 14 mm z warstwą wierzchnią o grubości 3,5 mm. Można poddać ją renowacji maksymalnie 3 razy. Występuje w kolekcji Timeless Collection oraz Melody Collection.
  • Podłoga o całkowitej grubości 13,3 mm z warstwą drewna szlachetnego o grubości 2,7 mm. Tę podłogę można dwukrotnie poddać renowacji. Występuje w kolekcji Jeans Collection.

Podłoga drewniana dębowa lakier mat szczotkowany Podłoga drewniana Happiness z kolekcji NoLimits Podłoga drewniana dębowa lakierowana Five 4HIM z kolekcji Jeans Podłoga drewniana dębowa lakierowana Five 4HIM z kolekcji Jeans Podłoga drewniana jodełka Podłoga Średniowieczny Zamek 1R z kolekcji Timeless

Jak często przeprowadzać renowację podłóg trójwarstwowych?

Może się wydawać, że perspektywa dwu- lub trzykrotnej renowacji podłogi to niewiele. Jednak prawidłowo użytkowana i pielęgnowana podłoga będzie wymagała cyklinowania co ok. 30 lat. Oczywiście wiele zależy od stopnia eksploatacji podłogi. W pomieszczeniach biurowych, gdzie natężenie ruchu jest znacznie większe, warstwa wierzchnia szybciej ulega uszkodzeniom i może wymagać cyklinowania co ok. 10 lat.

Podłogi warstwowe – nawet te, których grubość warstwy wierzchniej wynosi ok. 3 mm – posiadają kilkudziesięcioletnią żywotność. Warto też wiedzieć, że nie każda mała rysa jest powodem do kompleksowej renowacji podłogi. Czasem wystarczy odświeżyć ją specjalnymi preparatami.

Źródło tekstu: https://blog.balticwood.pl/budowa-podlog-trojwarstwowych-baltic-wood/

Zobacz także: