Technologie Usługi 

Od jakich czynników zależy ostateczny koszt druku 3D?

Skieruj się na cadxpert.pl/aktualnosci/ile-kosztuje-wydruk-3d-odkrywamy-co-wplywa-na-cene-druku-3d/, aby odnaleźć informacje o cenniku druku 3D

Dostępność zamówienia wydruku 3D każdego prototypu, makiety czy modułów z tworzyw sztucznych w znacznym stopniu obniża wydatki ponoszone przez wiele przedsiębiorstw. O ile zamysłem firmy jest seryjna produkcja, często decyduje się ona na kupno własnych profesjonalnych drukarek 3D i zatrudnienie ekspertów do ich obsługi. Tymczasem jeśli potrzeba przygotowania modelu 3D jest okazjonalna czy też w grę wchodzi wytwarzanie wyrobu o ograniczonym nakładzie, tańszym rozwiązaniem jest zlecenie wydruku firmie zewnętrznej. W takich sytuacjach przy planowaniu działań pojawia się nie raz pytanie: jak oszacować koszt druku 3D?

Koszt druku 3D – bez poprawnych plików zapłacisz więcej

Na ostateczny koszt wydruku 3D oddziałuje mnóstwo czynników. Firma zlecająca druk 3D nie zawsze dysponuje przygotowanym do druku plikiem we właściwym formacie (STEP bądź STL), na podstawie którego można orientacyjnie obliczyć koszt realizacji zamówienia. Często zlecający przygotowuje jedynie prototyp albo rysunek projektowy. To sprawia, iż cena druku 3D staje się adekwatnie wyższa ze względu na konieczność przeniesienia szkicu technicznego do pliku CAD, ewentualnie przygotowania cyfrowego wzoru z fizycznego obiektu z użyciem skanera 3D. Kolejne czynniki, które znamiennie wpływają na finalną cenę wydruku to, naturalnie, dobór samej technologii druku, a także materiałów, z których wykonany będzie produkt. Nie bez wpływu jest również to, jakie będzie zużycie materiału (zależy to głównie od tego, czy wydruk ma mieć pełne czy częściowe wypełnienie i od jego kubatury) oraz czy wydrukowany przedmiot będzie wymagał dodatkowej obróbki (np. montażu dodatkowych elementów albo wygładzenia).

Chcesz skalkulować koszt wydruku 3D? Wypełnij kwestionariusz zleceniobiorcy

Nie da się jednoznacznie oszacować ceny druku 3D bez uprzednich konsultacji z podmiotem, u którego planujemy złożyć zamówienie. W tym celu warto przekazać jej plik do oceny albo, jeżeli go nie posiadamy, wypełnić formularz i rzetelnie opisać specyfikę zlecenia. Wycena druku 3D przygotowywana przez firmę CADXPERT jest darmowa. Eksperci CADXPERT służą również wsparciem przy wyborze materiału i właściwej techniki druku.

Dane kontaktowe:
CadXpert
ul. Ciepłownicza 23
31-574 Kraków

Tel.: +48 (12) 307-25-24
Mob.: +48 607-982-124, +48 501-473-209
E-mail: [email protected]

Zobacz także: