Usługi 

Komu potrzebne są badania wysokościowe?

Badania wysokościowe Bielsko Biała - więcej szczegółów o tych usługach

Większość czytelników pracę na wysokości kojarzy przede wszystkim z czyszczeniem szyb w wieżowcach czy opieką nad kominami. W myśl obowiązujących w naszym kraju przepisów są to zaś wszystkie zadania wykonywane na wysokości wyższej niż jeden metr. W sytuacji, kiedy działania odbywają się co najmniej 3 metry nad ziemią, niezbędne jest zaś przejście specjalistycznych badań wysokościowych. Na czym więc się one opierają? W których placówkach są wykonywane? Jakie schorzenia powodują, że nie przejdziemy badań wysokościowych?

Gdzie wykonać badania wysokościowe?

Badania wysokościowe możemy przeprowadzić odwiedzając przychodnię medycyny pracy, gdzie otrzymamy skierowania na badania specjalistyczne. Po ich zakończeniu – jeśli rzecz jasna wyniki będą odpowiednie – otrzymamy orzeczenie umożliwiające podjęcie pracy na wysokościach. Zdarza się też, że na wykonanie badań lekarskich nie mamy dużo czasu – w podobnych wypadkach najlepiej zrobimy wybierając się sami do laryngologa, neurologa i okulisty w celu przeprowadzenia badań, zaś potem składając je w placówce medycyny pracy, jednak najrozsądniej umówić się na badania w specjalistycznej poradni.

Badania wysokościowe – co zostanie zbadane?

Badania wysokościowe powinny zdiagnozować choroby, które sprawiają, że praca na wysokościach jest niebezpieczna. Do kluczowych tego typu schorzeń zaliczają się przede wszystkim epilepsja oraz choroby zmysłu równowagi, wady wzroku (a dokładnie – konieczność noszenia okularów (choć możemy to ominąć stosując soczewki kontaktowe), jak również zez. Lekarz powinien poza tym odmówić podpisania orzeczenia, jeżeli chorujemy na nieuregulowaną cukrzycę oraz walczymy z zawrotami głowy. Badania wysokościowe należy powtarzać co trzy lata, natomiast osoby po pięćdziesiątce – co 12 miesięcy.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: