badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe BielskoUsługi 

Charakterystyka psychologicznych badań wysokościowych

Psycholog to osoba, o której wiele osób nie ma nazbyt dobrego zdania. Wielu z nas sądzi, że zajmuje się wyłącznie poznawaniem relacji prowadzonych pacjentów z otoczeniem. Tymczasem okazuje się, że wiedza psychologa stanowi ogromną pomoc przy ocenianiu zdolności do wykonywania określonych prac. I tak, badania psychologiczne wykonywane są między innymi w przypadku osób zamierzających podjąć pracę na wysokościach.

Badania wysokościowe: co obejmują?

Badania wysokościowe praktycznie niewiele różnią się od tych, jakim poddawani są osoby chcące wykonywać zawód kierowcy zawodowego. Podstawą są testy temperamentalne, inteligencji, osobowościowe. Ich istotnym uzupełnieniem są testy aparaturowe, które pozwalają ocenić na przykład szybkość reakcji i zdolność do koncentracji uwagi. Dzięki testom aparaturowym jesteśmy w stanie ocenić czy badana osoba w dość szybki sposób zareaguje na to, co wydarzy się podczas pracy. Do przeprowadzania tych testów psycholog stosuje takie urządzenia, jak wirometr, aparat krzyżowy i stereometr. To stosunkowo nieskomplikowane urządzenia, które dostarczają wielu informacji na temat osoby badanej. Badania wysokościowe psychologiczne zawsze obejmują także wywiad psychologiczny. W jego trakcie osoba badana powinna być z psychologiem naprawdę szczera. Podawanie nieprawdziwych informacji niczemu nie służy.

Badania wysokościowe – kto może je wykonywać?

Nie każdy psycholog uprawniony jest do wykonywania badań wysokościowych. Upoważnionymi do ich przeprowadzania są ci specjaliści, którzy ukończyli studia podyplomowe z psychologii transportu. Posiadają oni zarówno umiejętności, jak i wiedzę do prowadzenia tego rodzaju badań. Badania wysokościowe prowadzone przez psychologa nie nakładają konieczności żadnego specjalnego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o zabraniu ze sobą okularów, jeśli o konieczności ich używania zadecydował okulista.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: