Usługi 

Badania psychologiczne kierowców – dla kierowców zawodowych i nie tylko

Chcesz poznać więcej szczegółów o badaniach psychologicznych kierowców Bielsko? Skieruj się na www.badaniabielsko.pl

Na bezpieczeństwo na drogach w największym stopniu rzutują umiejętności prowadzących poruszające się po nich pojazdy. Naprawdę istotne jest to w przypadku kierowców profesjonalnych – na przykład taksówkarzy oraz kierowców ciężarówek i autobusów. W ich sytuacji istotne są zarówno umiejętności, jak i uwarunkowania psychologiczne. Z tego powodu kierowcy z tych profesji zgodnie z przepisami powinni regularnie przechodzić badania psychologiczne kierowców. Warto zatem powiedzieć na ten temat parę zdań. Jak często powinny być wykonywane? Na czym opierają się tego rodzaju badania psychotechniczne? I, co najistotniejsze, jak należy się do nich przygotować?

Badania psychotechniczne kierowców – na czym się opierają?

Badania kierowców powinny być wykonywane co 5 lat. Ta reguła nie obowiązuje jednak kierowców, którzy ukończyli pięćdziesiąt lat – muszą bowiem przeprowadzać je co 30 miesięcy. Badania psychologiczne kierowców przeprowadzane są przez psychologa w odpowiedniej poradni, który najpierw przeprowadza badania charakterologiczne. Przybierają one formę konwersacji z kierowcą, podczas której odpowiada on na pytania dotyczące zachowań w ekstremalnych przypadkach. Następna faza badań psychotechnicznych kierowców to test na inteligencję, natomiast potem wykonywane są testy na specjalnych urządzeniach, w czasie których badana jest percepcja prędkości, umiejętność szybkiego reagowania podzielność uwagi czy widzenie w ciemności.

Badania psychotechniczne kierowców – o czym nie zapominać?

Po ich wykonaniu kierowca odbywa wizytę z psychologiem, który w jej czasie informuje go, czy przeszedł badanie. Co ważne, musimy pamiętać, iż nie dla wszystkich ich rezultaty okażą się pozytywne. Szanse na pomyślne przejście badań psychologicznych kierowców można jednak nieco zwiększyć. W jaki sposób? W sieci znajdziemy różne opisy działania urządzeń, na jakich są wykonywane badania psychotechniczne – to świetne narzędzie, by wcześniej przekonać się, jak one funkcjonują.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: