Usługi 

Badania psychologiczne kierowców, czyli psycholog w służbie kierowców

Zleć badania psychologiczne kierowców Bielsko.

Badania psychologiczne mają niezwykle szerokie zastosowanie. Stanowią nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także określenia predyspozycji psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą wykonać badania psychotechniczne, nierzadko bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę strach ma wielkie oczy. Komplet badań zbudowana jest z testów osobowościowych, wywiadu psychologicznego, testów inteligencji i testów aparaturowych, które pozwalają ocenić chociażby szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności umysłowe jednostki, która poddawana jest badaniu. Testy osobowościowe badają cechy osobowości. Ujmują między innymi neurotyzm, psychotyzm i intro- oraz ekstrawersję. W przypadku testów aparaturowych psycholog wykorzystuje miernik czasu reakcji, aparat krzyżowy, stereometr, wirometr i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które muszą nosić okulary, powinny jedynie pamiętać, aby wziąć je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien je wykonać?

Badania kierowców są obowiązkowe między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1+E, C1, C, C+E, D1+E, D1, D oraz D+E. Przechodzić muszą je też osoby, które chcą wykonywać zawód instruktora bądź egzaminatora nauki jazdy. Są wymagane w przypadku kandydatów na operatorów wózków widłowych i kierowców taksówek. Warto podkreślić, że przejść je muszą też ci kierowcy, którzy stracili prawo jazdy na skutek prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które je przechodzą. I tak chociażby w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu napoi alkoholowych badania te są bezterminowe. Trzeba wykonać je wyłącznie raz.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: