Zalety faktoringu dla firm
Faktoring jest zaliczany do najpopularniejszych obecnie usług bankowych. Jest skierowany przede wszystkim do przedsiębiorstw, które stosują opóźnione terminy płatności i obawiają się utraty płynności finansowej. Faktoring pozwala na zobligowanie kontrahentów do bezzwłocznego spłacenia należności. Oprócz tego jest to również idealne wyjście dla firm potrzebujących nowych form sfinansowania wydatków wiążących się z inwestycjami. Na czym zatem polega faktoring? Dlaczego okazuje się tak skuteczny? O czym muszą pamiętać przedsiębiorstwa, które postawią na ów sposób pozyskania środków? W jaki sposób uniknąć możliwych trudności związanych z faktoringiem?
Na czym polega faktoring?
Faktoring zazwyczaj utożsamiany jest zwłaszcza z cesją należności firmy przez bank. W rzeczywistości jest on połączeniem rozmaitych typów usług, a cesja należności będzie tylko jego częścią. Opiera się on na cesji zobowiązań potwierdzonych fakturą VAT – faktor (zwykle bank) wykupuje należności od faktoranta, a więc firmy. Oprócz tego potwierdza, że ma zagwarantować mu również inne usługi, takie jak pomoc w windykacji nieprzeterminowanych zobowiązań, prowadzenie rozliczeń czy doradztwo finansowe. Na charakter umów faktoringowych w naszym kraju rzutują przepisy prawa spółek handlowych, a także prawa cywilnego.
Faktoring dla biznesu – jak znaleźć ofertę?
Oferty kolejnych banków świadczących faktoring są czasem bardzo zróżnicowane. By uniknąć pomyłek, których efektem mogą okazać się poważne problemy, musimy starannie przeanalizować każdą z nich. Niezbędne będą wtedy specjalne umiejętności, których często po prostu nie mamy. Z tego powodu znalezienie faktoringu dobrze omówić z doradcą finansowym, bo ten powie nam, jak znaleźć bank, jaki zapewni nam najkorzystniejsze warunki. Poszukiwania z doradcą to co prawda dodatkowy koszt, jednak najczęściej okazuje się, że w ten sposób unikniemy zawarcia niekorzystnej umowy.