Usługi finansowe 

Krugerrand, Britannica, Liść Klonowy – o złotych monetach bulionowych

Monety złote kupisz na goldbroker.pl.

Osoby zainteresowane inwestycją w złoto mogą skorzystać z wielu różnych metod: kolekcjonować biżuterię inwestycyjną, nabywać akcje firm związanych z rynkiem kruszców lub kupować fundusze inwestycyjne lokujące kapitał w branże gospodarki związane z tym metalem szlachetnym. Kolejną strategią jest kupno złota inwestycyjnego, które sprzedawane jest w formie sztabek i monet bulionowych.

Złote monety bulionowe – nie są wybijane w limitowanym nakładzie

Złote monety kojarzą się zwykle z monetami kolekcjonerskimi, jednakże monety bulionowe, czyli lokacyjne, czy to złote czy z pozostałych metali szlachetnych, różnią się od nich pod wieloma względami. Przede wszystkim monety bulionowe są bite celem lokowania w nich środków finansowych, dlatego też ich nakład z danego roku nie jest ograniczony ilościowo, a poniekąd regulowany przez zapotrzebowanie rynku. Monety bulionowe nie są wybijane w seriach tematycznych lub w nawiązaniu do ważnych wydarzeń, toteż ich awers czy rewers niesłychanie z rzadka podlega „odświeżeniu”. Najczęściej złote monety bulionowe bite przez daną mennicę odróżniają się od siebie wyłącznie datą emisji. Warto wspomnieć, iż mnóstwo monet bulionowych, pomimo traktowania ich jako środek płatniczy, nie posiada swojego nominału wyrażonego w walucie, a ich bieżącą wartość określa czystość oraz ciężar użytego do ich wybicia kruszcu. Walorem monet bulionowych jest to, iż są znane w nawet odległych zakątkach globu, a ich odsprzedaż jest prostsza aniżeli lokalnych monet kolekcjonerskich.

Rodzaje złotych monet bulionowych

Popularne wśród inwestorów złote monety bulionowe to te o nominale 1 oz, jednakże mennice biją również monety o nominale 1/4 czy 1/10 uncji złota. Warto wiedzieć, iż monety bulionowe emitowane są na ogół ze złota najwyższej próby (.9999), lecz przykładowo. Amerykański Gold Eagle bądź południowoafrykański Krugerrand emitowane są z kruszcu próby .9167. Jeśli monety bulionowe zawierają domieszkę miedzi, ma to przeważnie na celu wzmocnienie monety, a przez to redukcję możliwości jej zniszczenia. Takie monety z dodatkiem innych metali są proporcjonalnie cięższe, a nominał, którym są opisane powiadamia o ilości czystego złota, które się w nim znajduje.

W asortymencie polskich brokerów złotych monet bulionowych zainteresowani ich kupnem inwestorzy bez trudu natrafią na najpopularniejsze z nich, czyli wspomniane wyżej Krugerrandy, kanadyjski Liść Klonowy czy austriackich Filharmoników Wiedeńskich.

Dane kontaktowe:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]

Zobacz także: