Ciekawostki i porady Usługi finansowe 

Krajowy System e-Faktur – szybszy zwrot VAT i nie tylko

Więcej o fakturach ustrukturyzowanych.

System faktur ustrukturyzowanych miał planowo funkcjonować już w październiku 2021 r., jednak ostatecznie właścicielom przedsiębiorstw na skorzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur przyszło czekać trochę dłużej. Projekt ruszył w dniu 1 stycznia 2022 r. Po roku okresu przejściowego, w którym korzystanie z KSeF jest fakultatywne, zaczynając od stycznia 2023 r. będzie to obligatoryjne dla wszystkich czynnych podatników VAT, jak i dla przedsiębiorców zwolnionych z podatku od towarów i usług.

Faktury ustrukturyzowane – jednakowa struktura dokumentów

Faktury ustrukturyzowane to po prostu dokumenty elektroniczne, które mają precyzyjnie określoną strukturę danych zapisanych z użyciem języka znaczników XML. Ten sposób kodowania praktycznie niewiele powie osobie, która nie wie jak go rozszyfrować, jednak dla dostosowanego programu do wystawiania i rozliczania faktur taki dokument będzie doskonale zrozumiały. Za sprawą tego, iż faktury mają jednakową strukturę niezależnie od tego jakiego programu do księgowości użyją obie strony transakcji, dane zawarte w fakturze ustrukturyzowanej pozostaną odczytane identycznie. Jest to ważny krok naprzód w szczególności dla biur rachunkowych, które dotychczas raz za razem mają do czynienia z przypadkami błędnego przeniesienia w programie księgowym informacji z faktur dostarczanych przez klientów w postaci zdjęcia faktury papierowej czy pliku PDF. Faktury ustrukturyzowane całkowicie eliminują ewentualność pomyłki przy przenoszeniu danych z faktury przez księgowego, jak również nieprawidłowego ich odczytania przez technologię OCR.

Krajowy System e-Faktur – przedsiębiorcy wiele na tym zyskają

Wszyscy właściciele firm stycznia 2021 r. mogą odebrać lub wystawić faktury ustrukturyzowane korzystając z Krajowego Systemu e-Faktur stworzonego przez Ministerstwo Finansów. Dzięki KSeF właściciele przedsiębiorstw zyskują m.in. większe bezpieczeństwo rozliczeń, gdyż mogą być pewni, iż nie zgubią faktury (system przechowuje informacje o nich przez 10 lat), nie muszą wysyłać Jednolitego Pliku Kontrolnego dla Faktur i szybciej dostaną zwrot VAT. Natomiast Ministerstwo Finansów otrzymuje narzędzie, które pozwala na dokładniejsze uszczelnienie systemu podatkowego, a więc lepiej przeciwdziała wykroczeniom w sferze podatku VAT, dochodowego i akcyzowego. Watro dodać, że konieczność stosowania Krajowego Systemu e-Faktur nie równa się zakazowi używania zewnętrznego oprogramowania do księgowania, jednakże trzeba dokonać jego integracji z KSeF.

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Zobacz także: