Usługi finansowe 

Co warto o wiedzieć o systemie rozliczeń SWIFT?

W tym miejscu znajdziesz więcej szczegółów o systemie SWIFT.

Pomimo, iż w zasadzie na co dzień korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków pierwszy raz dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 r. w kontekście rozważania nałożenia sankcji wobec Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT istnieje już od lat 70-tych XX wieku i stanowi jeden z filarów wydajnego działania bankowości międzynarodowej.

Z systemu bankowego SWIFT korzystają nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, co po polsku znaczy Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle natomiast tego skrótu używa się po prostu do określenia międzynarodowego systemu rozliczeń międzybankowych, bez którego dokonanie przelewów międzynarodowych byłoby niewątpliwie o wiele bardziej złożone niż aktualnie. SWIFT to bardzo popularny, jednak nie jedyny wykorzystywany aktualnie system tego typu. Poza nim m.in. w Polsce korzysta się dodatkowo z systemów: SORBNET, SEPA czy Elixir.Na świecie stosowane są także przeróżne systemy lokalne, służące wyłącznie do rozliczeń między bankami na terenie konkretnego państwa.

Czym zatem wyróżnia się system SWIFT? Używany jest praktycznie we wszystkich państwach na świecie, a przy tym stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba aktualnie przekroczyła już 10 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i wiele pozostałych instytucji finansowych. Każdy partycypant systemu SWIFT musi posiadać swój unikatowy kod (Bank Identifier Code), złożony z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest również przypisywanie kodu BIC oddziałowi banku, wtedy taki kod zawiera 11 znaków.

System bankowy SWIFT – poznaj kody BIC/SWIFT największych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z przelewów międzynarodowych, dobrze jest pamiętać kod BIC/SWIFT własnego banku, lub przynajmniej wiedzieć gdzie błyskawicznie znaleźć takie dane. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku największych banków, prowadzących placówki w Naszym kraju.

– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– Santander Bank Polska: (niegdyś BZ WBK): WBKPPLPP
– CitiBank: CITIPLPX
– Getin Bank: GBGCPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW
– Bank BPH: BPHKPLPK
– Credit Agricole: AGRIPLPR

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]

Zobacz także: