Usługi finansowe 

Bieżący kurs franka szwajcarskiego znajdziesz w kantorach online

Kurs franka szwajcarskiego. Zdobądź więcej szczegółów.

O franku Polacy nie wiedzą za wiele, zasadniczo tylko tyle, że jest to waluta, w której mnóstwo naszych rodaków zaciągnęło niegdyś kredyty, które teraz ciężko im spłacić. Tymczasem historia franka jest bardzo interesująca.

Waluta słynna ze swojej niebywałej stabilności – frank szwajcarski

Rzecz jasna, frank szwajcarski to waluta narodowa Szwajcarii, ale jest to też środek płatniczy w Liechtensteinie. Obok m.in. japońskiego jena, dolara oraz euro, frank szwajcarski jest zaliczany do najważniejszych walut w dzisiejszym świecie. Lecz nie był to pierwszy pieniądz, który został wprowadzony do obiegu na obszarze Szwajcarii. Frank tak naprawdę pojawił się dopiero w połowie XIX w. i zastąpił mnogie lokalne waluty, które uprzednio były emitowane w szwajcarskich kantonach. Przez poprzednie dekady swojego istnienia frank szwajcarski zasłynął ze swojej niebywałej stabilności, stawiając opór między innymi licznym zawirowaniom w czasach kryzysów gospodarczych i politycznych, jakich doznaliśmy w XX i XXI wieku. Niewiele osób wie, iż frank szwajcarski uważany jest za jedną z najpiękniejszych walut na świecie. Seria banknotów drukowana od połowy 90-tych wyróżnia się rzadką pionową orientacją grafiki oraz zachwycającymi barwami. Na frankach przedstawiono osobistości ze świata kultury (przykładowo Arthura Honeggera, Charlesa-Ferdinanda Ramuza czy Alberto Giacomettiego), a nie jak najczęściej bywa – oblicza wojskowych, polityków bądź monarchów. Natomiast motywem przewodnim nowej, dziewiątej już serii banknotów są Ziemia, nauka i natura.

Kantor online – tu sprawdzisz kurs franka szwajcarskiego

Frank szwajcarski ciągle cieszy się dużym zainteresowaniem inwestorów, jednakże jego notowania śledzą także z uwagą osoby z nieuregulowanymi zobowiązaniami w tej walucie. Żeby sprawdzić aktualny kurs franka szwajcarskiego, rekomendujemy zaglądać na stronę kantorów internetowych, gdzie notowania tej waluty odświeżane są w parusekundowych odstępach. Tu można też przeanalizować fluktuacje wartości franka w dowolnie wskazanym okresie. Jest to funkcja przydatna dla inwestorów planujących swoje dalsze działania oraz dla frankowiczów czuwających na optymalny moment, aby zlecić wymianę waluty przed uregulowaniem kolejnej raty kredytu.

Zobacz także: