Automatyka dla przemysłu Technologie 

Gdzie jest wymagany pomiar wilgotności?

Profesjonalna aparatura pomiarowa to nadzwyczaj ważny czynnik, który pozwala osiągnąć wysoką jakość produktów oraz powtarzalne rezultaty. Jednym z najbardziej istotnych badań, które przeprowadza się aktualnie w przemyśle, jest pomiar wilgotności. W jakich branżach wykorzystywane są mierniki wilgotności? Co podlega badaniom?

Pomiar wilgotności – gdzie jest wymagany?

Obecność wilgoci niekorzystnie wpływa na właściwości fizyczne wielu materiałów używanych w procesie produkcji, dlatego niezwykle ważne jest weryfikowanie jej poziomu. Profesjonalne urządzenia do pomiaru wilgotności używane są w wielu gałęziach przemysłu – w magazynach, chłodniach, halach produkcyjnych, suszarniach drewna, zakładach przetwórstwa mięsa i płodów rolnych, zakładach chemicznych, przemyśle elektronicznym czy farmaceutycznym, czyli wszędzie tam, gdzie zbyt wysoki lub zbyt niski poziom wilgoci może źle wpłynąć na proces produkcji. Dostępne na rynku mierniki mogą skontrolować zarówno powietrze, jak i materiały w stałej postaci – płyty pilśniowe, kartonowo-gipsowe czy wiórowe, jak również płytki gipsowe oraz ceramiczne.

Miernik wilgotności – nowoczesność i precyzja

Współczesne mierniki wilgotności to urządzenia zaawansowane technicznie, które pozwalają dokonywać precyzyjnych pomiarów także bez kontaktu z analizowanym produktem. We współczesnych zakładach przemysłowych bardzo ważny jest pomiar wilgotności materiałów sypkich, takich jak sól, piasek, miał węglowy czy biomasa. Urządzenia dostępne na rynku mogą bezdotykowo weryfikować poziom wilgotności proszków, kryształków, granulek oraz innych produktów.

Zobacz także: