Ochrona zdrowia Robienie zakupów 

Wyposażenie każdej mamy – aspirator do nosa

Niedrożność nosa u małych dzieci to dość powszechna, lecz uciążliwa dolegliwość. Nasze pociechy nie mogą spokojnie jeść ani spać, gdy przeszkadza im gromadzący się katarek. Aspirator do nosa lub gruszka pomogą zwalczyć chorobę.

Aspirator do nosa – dlaczego odciąganie wydzieliny jest tak ważne?

Gromadzący się katar może prowadzić do komplikacji, a po zakażeniu bakteryjnym może przekształcić się w groźniejszą chorobę. Wydzielina, której się nie usuwa, spływa po ściance gardła powodując podrażnienie. Bakteryjny, żółtozielony katar staje się zagrożeniem dla oskrzeli, a nawet płuc.

Jak można odciągać wydzielinę aspirator do nosa czy gruszka?

Istnieje kilka urządzeń, które pomogą naszej pociesze pozbyć się zalegającego kataru. Możemy skorzystać z tradycyjnej gruszki, wsuwanej do nosa, którą następnie uciskamy. Wytworzone podciśnienie wciąga katar do gruszki. Inną metodą jest aspirator na wdech rodzica. W ostatnich latach bardzo popularny jest natomiast skuteczny i bezpieczny aspirator do odkurzacza.

Aspirator do nosa podłączany do odkurzacza

To rozwiązanie może budzić zdumienie wielu rodziców. Tymczasem jest to o wiele skuteczniejszy sposób niż gruszka czy ustny aspirator, a wszystko z powodu zastosowania jednostajnej siły ssącej. Jeden z najbardziej znanych modeli, aspirator Katarek, można podłączyć do większości odkurzaczy o sile ssącej do 1800W. Pamiętajmy, że Katarek do odkurzacza, tak jak i inne aspiratory, należy stosować dopiero po rozrzedzeniu wydzieliny roztworem soli 0,9%. Po usunięciu kataru powinniśmy zatroszczyć się o nawilżenie błony śluzowej nosa dziecka uszkodzonej przez wydzielinę . Katarek do odkurzacza występuje w trzech wariantach: Katarek Standard (cena ok: 45 zł), Plus (55 zł) i Complete (60 zł).

Zobacz także: