Robienie zakupów 

Szopka krakowska i anioły drewniane – tradycyjne rękodzieło

Dzieła kreowane przez polskich artystów regionalnych, bardzo wyraziste, ale też dośćproste w swojej strukturze, od zawsze fascynują odbiorców. Nawet teraz prawie każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można uznać za przedstawiciela sztuki ludowej.

Drewniane anioły – alegoria bezpieczeństwa, troski i dobra

Rzeźba drewniana od zawsze była ważnym elementem polskiej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były w głównej mierze z kultem religijnym – we wsiach oraz małych miastach budowano tysiące kapliczek, które miejscowi artyści wypełniali „świątkami”, to znaczy figurami religijnymi wyrzeźbionymi z prostego w obróbce, miękkiego gatunku drzewa. I chociaż dziś rzadko buduje się tego typu kapliczki, to drewniane anioły w takiej estetyce są wykorzystywane jako ozdoba naszych mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Ponieważ to alegoria bezpieczeństwa, dobra i troskliwości. Taka rzeźba każdemu kojarzy się ze stróżem domowego ogniska. Drewniane anioły sporządzone w estetyce sztuki naiwnej wyróżniają się dosadnymi barwami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest unikatowy. Nic zatem dziwnego, że są one także jednym z ulubionych souvenirów kupowanych w Polsce przez przyjezdnych.

Szopki bożonarodzeniowe – tworzone na obraz reprezentatywnych krakowskich kościołów

Innym reprezentantem polskiego rękodzieła są szopki bożonarodzeniowe. Szopki są silnie powiązane z miastem Kraków i jego okolicami. Są przygotowywane z lekkich półproduktów, zwykle z kartonu oraz barwnej folii aluminiowej, a swoją budową odzwierciedlają charakterystyczne krakowskie budowle. Co roku przed Bożym Narodzeniem przeprowadzany jest konkurs szopek krakowskich, w którym uczestniczą liczni artyści zajmujący się ich tworzeniem z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe buduje się w rozmaitych rozmiarach. Te konkursowe mogą osiągać wręcz parę metrów wysokości, lecz równie popularne są też drobne, kilkunastocentymetrowe szopki, które krakowianie w czasie Świąt eksponują pod choinką.

Pochodzenie zdjęcia: szopki-anioly.pl

Zobacz także: