Rodzaje i zastosowanie zamków drzwiowych
O tym, że o bezpieczeństwo mieszkania powinniśmy dbać wszystkimi dostępnymi środkami, nikomu nie musimy przypominać. Jednym z najważniejszych dla ochrony mienia przed włamywaczami jest zamek do drzwi zewnętrznych, który powinien być na tyle niezawodny by maksymalnie utrudnić lub uniemożliwić nieproszonym gościom wejście do naszego mieszkania. By ten spełnił swoją powinność, musi być wykonany z wysokiej jakości materiałów i mieć właściwą konstrukcję. Jak zatem wybrać zamek do drzwi zewnętrznych, a jak do tych założonych wewnątrz domu?
O zamkach do drzwi wejściowych
W drzwiach wejściowych z uwagi na bezpieczeństwo należy zamontować dwa zamki. Do drzwi zewnętrznych stosuje się przede wszystkim zamki wpuszczane, gwarantujące doskonałą ochronę przy jednoczesnym zachowaniu walorów wizualnych drzwi. Ponadto na drzwiach wejściowych musi znaleźć się dodatkowy zamek pomocniczy – może to być zarówno model montowany za skrzydle, jak i kolejny zamek wpuszczany. W trosce o naszą wygodę, możemy także wyposażyć się we wkładki bębenkowe obsługiwane kluczem typu master key, który otwiera kilka zamków.
Zamki drzwiowe wewnętrzne
Niższe wymagania możemy mieć w stosunku do zamków wewnętrznych (chodzi tu zarówno o zamki do mebli, jak i zamki do drzwi sypialni czy łazienki). Podstawowe zadanie, jakie mają tego typu zamków do drzwi to zapobieganie przypadkowemu otwarciu i zapewnienie prywatności. Przy ich wyborze warto więc kierować się przede wszystkim ich wyglądem (powinien być spójny z wystrojem pomieszczenia), funkcjonalnością i prostotą konstrukcji, co umożliwi wykonanie ewentualnych napraw we własnym zakresie.