Biżuteria i kosztowności Robienie zakupów 

Obrączki ślubne – tradycja starsza niż myślisz

Zamów obrączki ślubne Kraków

Dla wielu osób ceremonia ślubu jest niezwykle emocjonującym dniem życia. Obrzęd ten łączy młodą parę na zawsze, a znakiem ich uczucia, wierności i oddania są obrączki.

Obrączki ślubne – nie zawsze na prawej dłoni

Pierwotnie nie było podziału na pierścienie zaręczynowe oraz obrączki, z tej przyczyny ich historia jest wspólna i sięga daleko w Starożytność. Obrączki zostały uznane w prawie kanonicznym przez Kościół Katolicki zaledwie w XIII w., w rezultacie czego przekazanie żonie pierścionka stało się częścią ceremonii zaślubin. Mężczyźni zaczęli nosić na palcu obrączkę kilkaset lat później, o czym jednakże niewiele osób pamięta. I chociaż wcześniej zdarzało się, iż zakładali pierścienie na dłoń gdy wybywali na wojenne wyprawy, niemniej jednak tradycja ta upowszechniła się szerzej w XX w., a konkretnie podczas Drugiej Wojny Światowej. Obrączka miała przypominać wojakowi, iż czeka na niego małżonka, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W Polsce para małżeńska nosi obrączki ślubne na palcu serdecznym prawej ręki, jednakże w innych państwach, jak np. w Czechach, w Szwecji, w Turcji czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą rękę, gdzie zgodnie z tradycyjnymi wierzeniami biegnie legendarna “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, młoda para mierzy oraz poszukuje obrączek ślubnych wspólnie, jednakże zwyczaj rekomenduje, że narzeczona nie powinna pokrywać ich kosztu, ponieważ jest to obowiązek narzeczonego.

Obrączki ślubne – dawniej z żelaza, dzisiaj z platyny lub złota

W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, obrączki wyróżniają się bardziej subtelną stylistyką. Na przestrzeni wieków sporządzano je z najrozmaitszych surowców, w mniejszym lub większym stopniu trwałych. Później użyto do tego metale i ich stopy (jak żelazo czy mosiądz) reprezentujące siłę miłości. Współcześnie do ich wytworzenia stosuje się głównie złoto oraz platynę, które są symbolem zaufania do partnera. Owszem, są one również częstokroć inkrustowane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek nadal najchętniej kupowane są proste, uniwersalne złote pierścienie i delikatne nowoczesne obrączki, w których zastosowano połączenie dwóch typów złota (przykładowo tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie, które specjalizują się w sporządzaniu obrączek, świadczą także nierzadko usługę grawerowania artystycznego. Można zatem spersonalizować obrączki dopisując do nich datę ślubu, imię małżonka albo ważny dla małżonków cytat.

Dane kontaktowe:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]

Zobacz także: