kantar, kantar dla konia, kantar sznurkowyHobby i rekreacja Robienie zakupów 

Kantar – co warto o nim wiedzieć?

Kantar jest częścią uprzęży dla konia. Bardzo przypomina uzdę, bowiem wyłączną różnicą pomiędzy nimi jest brak wędzidła – elementu umieszczanego w pysku pozwalającego na przekazywanie sygnałów do stąpającego konia. Kantar to jedna z najistotniejszych części ekwipunku jeździeckiego, z którą konie rzadko się rozstają. Z tej przyczyny musi on pasować do kształtu i wielkości głowy zwierzęcia oraz nie powodować u niego zadrapań. Jak więc wybrać właściwy kantar dla konia? Na które jego właściwości powinno się zwrócić szczególną uwagę?

Kantar sznurkowy czy podszywany – który odpowiedniejszy dla konia?

W sprzedaży znajdziemy przeróżne rodzaje kantarów: sznurkowe, skórzane, taśmowe czy podszywane. Te pierwsze, określane również halterami, są zalecane z uwagi na sporą kontrolę, którą dżokej dzięki nim ma nad wierzchowcem. Dla konia o wiele bardziej komfortowy jest jednak kantar skórzany albo taśmowy. Znacznie większą wygodę gwarantują kantary podszywane – na przykład naturalnym albo sztucznym futrem, które można zdjąć celem wyczyszczenia. Kantar tego rodzaju znakomicie chroni przed tworzeniem się uszkodzeń skóry, a jednocześnie pozwala uwiązać konia w trakcie pielęgnacji i umożliwia kierowanie nim podczas tresury czy spacerów.

Kantary – które dla koni szetlandzkich a które dla ras gorącokrwistych?

Kantary wytwarzane są w paru rozmiarach. Rozmiar mini to foal, który przeznaczony jest dla kucy miniaturowych i źrebiąt. Kolejny to shetty (0), którego używają posiadacze pokaźniejszych źrebiąt, a także koni szetlandzkich. Kantar określany jako pony (1) jest z kolei stworzony z myślą o kucach (np. walijskich) i rocznych koniach większości ras. Kantary cob i full (2 i 3) są zaś średnich wymiarów i są odpowiednie m.in. dla hanowerów, koni huculskich, holsztyńskich oraz półkrwi arabskiej. Największy rozmiar kantarów to xfull (4), który przeznaczony jest dla dużych ras gorącokrwistych (na przykład kladrubskich) i ras zimnokrwistych (jak konie ardeńskie albo shire).

Dane kontaktowe:
Sklep Jeździecki Horse-Trade
ul. Michała Korpala 4
30-389 Kraków

Tel.: +48 12 423 00 96
Mob.: +48 728 95 00 96
E-mail: [email protected]

Zobacz także: