Domowe kiszonki – czy kisi się tylko warzywa?
Warzywa kiszone są tak silnie zakorzenione w polskiej kuchni, że uważamy, iż jest to przede wszystkim słowiański smakołyk, rzadko spotykany w pozostałych rejonach świata. Lecz domowe kiszonki popularne są nie tylko na starym kontynencie, ale również w Azji oraz w Ameryce Południowej i Północnej.
Kiszone przetwory warzywne słyną ze swoich własności prozdrowotnych
Historycy potwierdzili, że proces konserwowania pożywienia poprzez ich zanurzenie w soli, w solance albo w zlewie z octu, znany jest ludziom od przeszło czterech tysiącleci. Technika ta najprawdopodobniej nie została opracowana w Europie, a na terenach antycznej Mezopotamii. Żywność, którą poddaje się fermentacji z pomocą bakterii kwasu mlekowego nie psuje się, ponieważ niskie pH zawiesiny, w której się ją zanurza, ogranicza rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Paręset lat temu był to najlepszy sposób, aby zwiększyć okres zdatności do spożycia mięsa, warzyw i ryb niekiedy o kilkadziesiąt tygodni. W wyniku tego wynikła tradycja szykowania m.in. kiszonek warzywnych z myślą o zimie i wczesnej wiośnie. Kiszone przetwory warzywne od zawsze znane są z aspektów prozdrowotnych, co naturalnie nie jest przesadzone. Charakteryzują się one między innymi ogromną zawartością witaminy C, dlatego więc marynarze statków, które miały na pokładzie kiszone warzywa, sporadycznie chorowali na cyngę. Co ciekawe, po polsku kwaszonki warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, tymczasem kiszonka to… karma dla zwierząt np z pulpy ziemniaczanej i owsa.
Kiszonki – co się na ogół kisi?
Najczęściej spotykanym warzywem kiszonym jest ogórek, którego używa się w kuchni właściwie w większości rejonów świata, nawet w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych, gdzie ta kategoria przetworów warzywnych nie cieszy się dużą popularnością. Lecz pickle są tam bodaj niezwykle lubianym uzupełnieniem hamburgerów, kanapek oraz hot-dogów. W naszym kraju obok ogórka, równie popularne są kiszona kapusta i buraczki, z których korzysta się do przygotowania zup oraz surówek. Niemniej jednak to nie jedyne warzywa, które da się kisić. W innych regionach świata kisi się m.in. bakłażany, cebulę, a także owoce (przykładowo śliwki).
Solanka i ocet wpływają na smak oraz teksturę warzyw, nadając im chrupkość i kwaśność. Kwaszonki nie tylko warzywne, na przestrzeni wieków stały się podstawą bądź istotnym dodatkiem do setek przepisów narodowych. Należy pamiętać, iż smak kiszonek różnić się w oddalonych od siebie krajach świata, bowiem jest on zależny od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w trakcie kwaszenia. W związku z tym ogórek przygotowany wedle typowego polskiego przepisu, będzie smakował inaczej niż ten zakiszony np. w Chinach.
Dane kontaktowe:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice
Mob.: +48 669 997 776
E-mail:
[email protected]