Robienie zakupów Zagadnienia motoryzacyjne i samochodowe 

Bezpieczna jazda zimą – łańcuchy na koła

Szukasz łańcucha śniegowego? Zobacz tutaj

Łańcuchy na koła w dużej mierze zwiększają przyczepność auta w skrajnych warunkach – na ośnieżonych i oblodzonych drogach, przede wszystkim na stromych podjazdach. W niektórych krajach muszą one zawsze znajdywać się w bagażniku wszystkich samochodów przez cały rok (tak jest między innymi w Bułgarii, Norwegii i Turcji), w innych natomiast są one niezbędnym elementem wyposażenia auta tylko w sezonie zimowym (takie przepisy obowiązują na przykład we Włoszech, w Polsce, Niemczech i Hiszpanii). Jak zatem rodzaje łańcuchów samochodowych można nabyć?

Typy łańcuchów samochodowych

Łańcuchy na koła dzielimy najczęściej mając na uwadze ich przeznaczenie. Odróżniamy typy skonstruowane z myślą o wykorzystywaniu w autach terenowych, osobowych, dostawczych i ciężarowych, jak również w autobusach. Poszczególne łańcuchy różnią się też motywem zaplotu, grubością i przekrojem ogniwa (zazwyczaj jest to kształt rombowy ukośny) oraz mocowaniem, które musi być dopasowane do typu felgi. Różne są również materiały, z których produkuje się łańcuchy samochodowe. Obecnie producenci stosują głównie stal manganową bądź tytanową.

Jazda z łańcuchami samochodowymi

Montaż łańcuchów na koła wymaga pewnej zręczności i na początku może być źródłem znacznego stresu. Żeby go uniknąć, warto przećwiczyć tę czynność w garażu lub na placu manewrowym. Z kolei jazda z łańcuchami wymaga trochę odmiennej techniki. Trzeba wystrzegać się jazdy po odśnieżonych drogach, buksowania kół i przekraczania prędkości 50 km/h. Stosując łańcuchy na koła, trzeba też koniecznie sprawdzać ich ułożenie oraz napięcie – w ten sposób unikniemy ich przedwczesnego zużycia i tym samym przedłużymy czas ich użytkowania.

Dane kontaktowe:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]

Zobacz także: