Ochrona zdrowia 

Zbliznowacenie powierzchni rogówki – czy można je leczyć?

Kliknij tu po więcej szczegółów o likwidacji blizn rogówki.

Oko to delikatny element ciała i w każdej chwili można je uszkodzić. Na skutek różnych zapaleń czy urazów na powierzchni rogówki powstają blizny, które w większym lub mniejszym stopniu rzutują na jakość widzenia. Blizny rogówki można jednak zlikwidować, korzystając z metody laserowej korekty wzroku.

Czego następstwem mogą być blizny rogówki?

Rogówka to wypukła, zewnętrzna warstwa oka, która je zabezpiecza, a przy tym nadzoruje sposób, w jaki światło dociera się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, jak również bardzo sprężysta i mimo iż na ogół niewielkie jej otarcia leczą się samodzielnie, nieraz tworzą się zbliznowacenia, także w następstwie naszej nieostrożności. Co jest przyczyną powstawania blizn rogówkowych? Są one przede wszystkim rezultatem różnych chorób (przykładowo półpaśca), dostania się do oka ciała obcego albo urazów mechanicznych np. oparzenia, skaleczenia czy zadrapania. Lecz blizny rogówki mogą powstać też w wyniku nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz wyraźnego pogorszenia się widzenia, o występowaniu blizn na rogówce sygnalizuje kilka innych objawów, takich jak m.in. wrażenie bólu gałki ocznej, nabrzmiewanie powiek oraz nadwrażliwość na światło, więc jeśli ich doświadczasz radzimy bezzwłocznie pomyśleć o wizycie u okulisty. Podczas dokładnego badania sprawdzi on głębokość, umiejscowienie i rozmiar blizn, jak również doradzi w obszarze możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn rogówkowych – krótki zabieg z wykorzystaniem wiązki lasera ekscymerowego

Najbardziej rozpowszechnioną aktualnie metodą usuwania blizn na rogówce jest PTK – zabieg wykonywany w znacznej liczbie klinik, specjalizujących się w korekcji wad wzroku. Zabieg metodą PTK pozwala na usunięcie zarówno blizn z centralnego, jak i peryferyjnego obszaru rogówki. PTK wykorzystuje się również do leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się poprzez odparowanie przy użyciu promienia lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten praktycznie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczające jest miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się preparatem w kroplach prosto na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe kilka tygodni należy słuchać się ściśle poleceń lekarskich, nie nadwyrężać oka i cyklicznie zgłaszać się na kontrolę w określonym czasie.

Dane kontaktowe:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]

Zobacz także: