Zakres działania chirurga stomatologa
Nie każde schorzenia uzębienia możemy wyeliminować tradycyjnymi metodami. Jeśli okazują się one niewystarczające, ostatnim wyjściem jest zwykle któraś z technik chirurgicznych. Para się nimi chirurg stomatolog, do którego musimy udać się na przykład w razie znacznych ubytków uzębienia, uszkodzeń kości, potrzeby wstawienia implantów lub mostów oraz chorób tkanek miękkich – na przykład różnego rodzaju narośli lub guzów. Które metody bywają jednak wykorzystywane podczas leczenia pod okiem chirurga stomatologa? I, co najistotniejsze, do którego lekarza udać się, by zabiegi były bezbolesne i nie przytrafiły się nam niemiłe niespodzianki?
Jak pomoże chirurg stomatolog?
Z pewnością najczęściej wykonywanym w poradniach chirurgów stomatologów działaniem okazują się ekstrakcje zębów – także tych znacznie zniszczonych, potrzebujących otwarcia dziąsła oraz dłutowania. W razie dużych uszkodzeń czy chorych po wypadkach potrzebne jest czasem odbudowanie kości – to też wchodzi w zakres obowiązków chirurga stomatologa. Ten specjalista para się również terapią różnych schorzeń w miękkich tkankach jamy ustnej – na przykład nadmienionych przed chwilą nowotworów lub narośli – a także odtwarzaniem chorych tkanek.
Chirurg stomatolog – jak znaleźć lekarza?
Jak nietrudno się domyślić, znalezienie nieodpowiedniego chirurga stomatologa może okazać się przyczyną poważnych trudności. Warto zatem powiedzieć kilka zdań na temat tego, czym wyróżnia się dobry chirurg stomatolog oraz czym kierować się przy poszukiwaniach lekarza. Najistotniejsze jest niewątpliwie to, aby wykorzystywał on wyłącznie nowoczesne urządzenia oraz, co najistotniejsze, leki znieczulające. Dużą wagę ma również atmosfera w gabinecie i podejście dentysty do chorych – dużo mówią nam o nim opinie wcześniejszych pacjentów, a te wyszukamy między innymi w sieci lub w gronie znajomych.