Ochrona zdrowia 

Urologia – czym się zajmuje i jakie zabiegi przeprowadza urolog

Szukasz więcej informacji o urologu w Krakowie? Zajrzyj na https://www.scmkrakow.pl/specjalizacje/urologia/

Konsultacja z urologiem wywołuje u wielu pacjentów zakłopotanie. Choroby, jakie bada urologia, postrzegane są jako niezwykle intymne, co powoduje, iż osoby, które odnotowały u siebie pewne symptomy choroby, nierzadko zwlekają przez wiele miesięcy zanim postanowią udać się na badanie u specjalisty. Takie postępowanie jednak może skutkować poważnymi konsekwencjami dla układu moczowego.

Jakie objawy są przesłanką do badania przez urologa?

Zadaniem urologii jest rozpoznanie oraz leczenie rozpoznaniem oraz leczeniem chorób męskiego układu moczowo-płciowego, a u pań – układu moczowego. Organy tego układu odpowiadają między innymi za wydalanie z organizmu nadmiaru soli mineralnych i mocznika, który wytwarzany jest w wątrobie jako uboczny produkt metabolizmu protein, czy produkcję hormonów. Na niewydolność układu moczowego może wskazywać mnóstwo przeróżnych objawów, które w wielu przypadkach są bagatelizowane przez chorych z nadzieją, że same miną. Na jakie zatem oznaki powinno się zwrócić specjalną uwagę i zareagować na nie bezzwłocznym umówieniem się na konsultację z urologiem? Będą to głównie wszelkie zmiany powiązane z moczem, a więc obecność w nim krwi albo ropy, jego ciemne zabarwienie czy spienienie, ale też przerywany strumień moczu, pieczenie bądź ból przy jego oddawaniu, nietrzymanie moczu czy wydalanie jego zbyt małej ilości. Niektóre symptomy mogą być również mniej oczywiste, przykładowo nadciśnienie tętnicze, ból podbrzusza bądź pleców oraz spuchnięcie stóp. Urolog zajmuje się również męskim układem płciowym, zatem mężczyźni powinni udać się do niego kiedy mają problemy z wytryskiem (m.in. gdy widoczna jest krew w spermie), ze stulejką, utrzymaniem wzwodu czy kiedy dostrzegą jakiekolwiek zmiany na prąciu bądź jądrach. Wypada też zauważyć, że panowie po ukończeniu 40 lat powinni regularnie zgłaszać się na kontrolne badanie prostaty.

W jakim celu pacjenci zapisują się do gabinetu urologa?

Pacjenci często umawiają się do gabinetu urologa celem wykonania cystoskopii (czyli obrazowania wnętrza pęcherza moczowego), biopsji gruczołu sterczowego (pozwalającej na diagnostykę nowotworu tego organu), uzyskania porady odnośnie wazektomii oraz leczenia stulejki, wodniaka jądra czy też torbieli nerek. Urolodzy codziennie przeprowadzają też wiele skomplikowanych zabiegów, jak m.in. przezcewkowa resekcja gruczołu sterczowego czy guza pęcherza moczowego, plastyka połączenia miedniczkowo-moczowodowego i nefrektomia (czyli usunięcie nerki).

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Zobacz także: