Ochrona zdrowia Uroda 

Kwas hialuronowy w kosmetologii i innych dziedzinach medycyny

Kwas hialuronowy – na przekór swojej nazwie – jest cukrem, który obecny jest w różnych tkankach organizmów żywych, przykładowo w mazi stawowej. Niemniej jednak najwięcej można go znaleźć w skórze. Aktywuje on produkcję kolagenu, a przy tym ma także właściwość wiązania dużych ilości H2O, czyli wody, i to właśnie między innymi on sprawia, iż skóra jest elastyczna. Wraz z wiekiem ilość kwasu hialuronowego pomału się zmniejsza, przez co skóra staje się luźniejsza. W ten sposób powstają zmarszczki, stanowiące bezpośrednie następstwo nieuchronnego zjawiska, jakim jest starzenie się.

Jak używany jest w medycynie kwas hialuronowy?

Chociaż wstrzykiwanie kwasu hialuronowego kojarzy się przeważnie z zabiegami medycyny estetycznej, ten związek chemiczny używany jest w o wiele szerszym zakresie. Używa się go między innymi w otolaryngologii do regeneracji strun głosowych czy w okulistyce w procesie leczenia syndromu suchego oka. W medycynie estetycznej z kolei kwas hialuronowy wykorzystuje się w zabiegach mających na celu redukcję zmarszczek, uniesienie brwi, zmniejszenie bruzd nosowo-wargowych, modelowanie brody, okolic ust oraz podbródka, usunięcie cieni pod oczami czy podniesienie policzków. Oprócz zabiegów na twarz, kwas hialuronowy wykorzystuje się też na włosy (przeciwdziałanie ich wypadaniu) i na dłonie.

Na czym polega wstrzykiwanie kwasu hialuronowego?

Kwas hialuronowy jest związkiem organicznym, wobec tego ewentualne reakcje uczuleniowe czy podrażnienia po zabiegu przytrafiają się sporadycznie, jednakże nie są wykluczone. Przed decyzją o zabiegu lekarz odbywa z pacjentem wywiad, w trakcie którego sprawdza, czy istnieją przeciwwskazania do wykonania procedury ostrzykiwania kwasem hialuronowym, takie jak np. ciąża, trwające choroby nowotworowe, stany zapalne skóry lub opryszczka, jak również potencjalna alergia na ten cukier.

Wstrzykiwanie kwasu hialuronowego realizuje się przy pomocy mikrokaniuli, która dzięki obłej końcówce nie przecina tkanek jak typowa igła. W zależności od rozmiaru obszaru ostrzykiwanego miejsca, zabieg ten trwa zwykle od 0,5 do 1,5 godziny. Po zabiegu na skórze może być widoczny obrzęk, który znika po mniej więcej 2-3 dniach. Trzeba zaakcentować, iż efekty, jakie dają zastrzyki kwasem hialuronowym nie są na stałe, ponieważ związek ten podlega naturalnemu procesowi metabolizmu przez organizm.

Zobacz także: