Ochrona zdrowia 

Kiedy wykonuje się biopsję prostaty?

Uzupełnij swoje wiadomości o biopsji prostaty.

Gruczoł sterczowy, czyli prostata, jest elementem układu moczowo-płciowego mężczyzny, który podobny jest pod kątem kształtu oraz rozmiaru do orzecha włoskiego. Mieści się poniżej pęcherza moczowego i odpowiada m.in. za wytwarzanie płynu, w którym transportowane jest nasienie. Problemy z prostatą pojawiają się u wielu mężczyzn wraz z wiekiem, toteż tak istotna jest jej cykliczna kontrola. Daje to szansę ujawnienia przerostu bądź zapalenia tego gruczołu, jak również odpowiednio wczesnego zauważenia niebezpiecznych zmian rakowych. Powinno się zaznaczyć, że rak prostaty to jeden z najczęstszych nowotworów, na które cierpią mężczyźni, zatem nie wolno bagatelizować groźby jego prawdopodobnego powstania.

Alarmujące symptomy – kiedy zgłosić się do urologa?

Mężczyźni po 45 roku życia muszą regularnie odwiedzać urologa, w szczególności jeżeli zauważyli alarmujące symptomy związane z oddawaniem moczu, takie jak problemy w rozpoczęciu lub zatrzymaniu oddawania moczu, kłopoty z erekcją oraz ejakulacją, wzrost częstotliwości mikcji, ból w jej trakcie, a także przerywany strumień czy krew w moczu. W przypadku gdy po wstępnym badaniu per rectum pojawią się przesłanki, żeby domniemywać możliwość rozwoju nowotworu, urolog polec badanie PSA, które polega na przetestowaniu krwi pod kątem wartości stężenia antygenu sterczowego. Wysoki poziom PSA we krwi świadczy o ogromnym prawdopodobieństwie rozwoju raka. By jednak mieć absolutną pewność, nieodzowne jest przeprowadzenie biopsji gruczołu krokowego.

Ile trwa biopsja gruczołu krokowego?

Biopsja fuzyjna to sposób biopsji gruczołu krokowego, prowadzona w szpitalnych warunkach, która za sprawą wykorzystania w tym samym czasie wieloparametrycznego rezonansu magnetycznego oraz obrazu USG, pozwala na uzyskanie wycinków tkanki daleko dokładniej aniżeli w procedurze, gdzie w trakcie zabiegu stosuje się jedynie obrazowanie TRUS. Biopsja fuzyjna prostaty to całkiem krótki zabieg trwającym przeważnie około 30 minut. Oprócz tego pacjent spędza także po zabiegu 1-2 kwadranse na oddziale, więc pełna procedura zamyka się w czasie 1 godziny. Biopsja fuzyjna jest właściwie bezbolesna, bowiem prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. W następnej kolejności patomorfolog analizuje uzyskane wycinki prostaty i bada czy pojawiły się w nich zmiany rakowate.

Rzecz jasna, jak przy każdym zabiegu istnieją pewne przeciwwskazania, które mogą zdecydować o możliwości wykonania biopsji prostaty. To m.in. uczulenie na niektóre leki, mała krzepliwość krwi czy wszczepione zastawki serca. Dlatego też zanim zapadnie decyzja o zabiegu należy jak najdokładniej odpowiedzieć urologowi na wszystkie pytania postawione w wywiadzie medycznym.

Dane kontaktowe:
SCM Sp. z o.o. Prywatny Szpital Specjalistyczny
ul. Grzegórzecka 67C/U6
„Wiślane Tarasy”
31-559 Kraków

Tel.: +48 12 353 66 01
Mob.: +48 780 61 41 02
E-mail: [email protected]

Zobacz także: