Ochrona zdrowia Usługi 

Chirurgia stomatologiczna – leczenie bez bólu i komplikacji

Nie wszystkie schorzenia zębów i dziąseł mogą być uleczone z pomocą standardowych zabiegów stomatologicznych. Gdy takie metody terapii okazują się nieskuteczne, dentysta podejmuje decyzję o przystąpieniu do leczenia z użyciem technik chirurgii stomatologicznej. Choć to określenie dla większości pacjentów brzmi groźnie, to współczesna medycyna posiada technologie i środki, które powodują, że nawet bardzo skomplikowane zabiegi są dla pacjenta kompletnie bezbolesne, a powikłania należą do rzadkości.

Czym zajmuje się chirurg dentystyczny?

Do zabiegów często wykonywanych przez chirurga dentystę należą usunięcie fragmentów zębów (np. wierzchołków korzeni lub całych korzeni) oraz ich ekstrakcje. Takie zabiegi przeprowadza się, jeśli zęby są w złym stanie – w szczególności na skutek często powtarzających się stanów zapalnych bądź postępującej próchnicy. Chirurg dentysta zajmuje się oprócz tego podcinaniem wędzidełka, jak również zabiegami służącymi odbudowie różnych części przyzębia – na przykład sterowaną regeneracją kości i tkanek miękkich. Do chirurga dentysty trzeba ponadto zgłosić się, aby przygotować jamę ustną do leczenia protetycznego.

Chirurg dentysta a skuteczne znieczulenie

Zabiegi, którymi zajmuje się chirurgia stomatologiczna jeszcze kilka lat temu mogły wiązać się z odczuwaniem bólu. W dzisiejszych czasach jednakże dostępne są środki, które skutecznie eliminują nieprzyjemne doznania. Ponadto pacjenci, którzy panicznie boją się zabiegów dentystycznych, mogą otrzymać pomocnicze leki uspokajające, a nawet poprosić o wykonanie zabiegu w stanie pełnej narkozy.

Zobacz także: