badania wysokościowe Bielsko Biała, badania wysokościowe BielskoOchrona zdrowia Usługi 

Badania wysokościowe – dla bezpieczeństwa na wysokości

Za pracę na wysokości uznaje się pracę wykonywaną na wysokości przekraczającej trzy metry ponad podłogą czy ziemią. Dotyczy to zatem prac przede wszystkim budowlanych, ale także pracowników prac remontowo–budowlanych, elektryków i osoby reprezentujące wiele innych branż. Na czym polegają takie badania?

Charakter badań wysokościowych

Praca na wysokości, mimo iż zgodnie z przepisami BHP powinna odbywać się z uwzględnieniem odpowiednich akcesoriów, jest szczególnie niebezpieczna, dlatego badania wysokościowe mają wykazać, jeśli ktoś nie może jej wykonywać. Pracy tego typu nie powinny wykonywać osoby mające skłonności do zawrotów głowy, uskarżające się na kłopoty z równowagą bądź mające problemy ze wzrokiem. W sferę badań wysokościowych wchodzi zatem pełna diagnostyka z zakresu neurologii, okulistyki oraz laryngologii (co ma związek z równowagą i błędnikiem). Badania przeprowadza się poddając badanego prostym testom przy zastosowaniu specjalnej aparatury. W trakcie badań można też zdiagnozować problemy do tej pory niezdiagnozowane, będące zaś poważnym przeciwwskazaniem do pracy na wysokości, ich przeprowadzenie ma więc szczególne znaczenie. Nie należy obawiać się, iż konieczne będzie przeznaczenie na te badania dużo czasu, bo jest możliwość przeprowadzenia wszystkich testów nawet w jeden dzień.

Badania wysokościowe – co ile
lat je przeprowadzać?

Badania wysokościowe trzeba zrobić przed rozpoczęciem wykonywania pracy na wysokości, ale nie jest to jednorazowy obowiązek. Mając na uwadze, iż w trakcie wykonywania pracy mogą pojawić się kłopoty ze zdrowiem, a także, iż tak stanowi prawo, badaniom tego typu należy poddawać się co 2-3 lata. Osoby, które mają więcej niż 50 lat, są zobowiązani natomiast przeprowadzać je każdego roku.

Dane kontaktowe:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-300 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]

Zobacz także: