Ochrona zdrowia 

Rak żołądka – typy, objawy, zachorowalność i diagnostyka

Wśród wielu nowotworów złośliwych szczególnie często obserwuje się w Polsce przypadki zachorowań na raka żołądka. Co ciekawe, dotyczą one znacznie częściej mężczyzn niż kobiet. Przyczyny raka żołądka nie są w pełni wyjaśnione, ale naukowcy udowodnili, że duży wpływ na zachorowalność ma między innymi niewłaściwa dieta. Jakie są pierwsze objawy, jak długo rozwija się rak żołądka i jak wygląda jego proces diagnostyczny? Czym jest rak żołądka? Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który aż w 50% przypadków pojawia się w części odźwiernikowej tego organu. W 25% przypadków stwierdza się jego obecność w…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Ganglion, czyli torbiel galaretowata – czym jest, gdzie i dlaczego powstaje i jak wygląda leczenie

Stawy człowieka to skomplikowane struktury, które pozwalają szkieletowi się poruszać. By dobrze działały, konieczna jest odpowiednio duża produkcja mazi stawowej. Czasem jednak może okazać się, że jest jej zbyt wiele i powstaje ganglion. Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy w artykule. Ganglion – co to jest i jak powstaje? Ganglion, inaczej torbiel galaretowata, to wypełniona płynną lub zgęstniałą substancją jamista struktura zbudowana z tkanki łącznej. Powstaje najczęściej na skutek przeciążania stawu w pracy lub podczas treningów sportowych. Zwiększona produkcja mazi stawowej powoduje stopniowe uwypuklanie się torebki stawowej albo pochewki…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Jak rozpoznać rozrost prostaty

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd męski o kształcie i wielkości zbliżonej do orzecha włoskiego. Otacza on cewkę moczową i umiejscowiony jest pod pęcherzem. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który wchodzi w skład spermy. Po 45 roku życia następuje rozrost stercza, przez co u wielu mężczyzn pojawiają się pierwsze problemy fizjologiczne. Jak rozpoznać problem? Łagodny przypadek rozrostu prostaty Rozrost prostaty występuje u większości mężczyzn między 45. a 50. rokiem życia. Wtedy pojawiają się pierwsze objawy, którymi są problemy z oddawaniem moczu i uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza. Dokładne przyczyny…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Usunięcie poduszek Bichata – sposób na wyszczuplenie twarzy

Na zabieg usunięcia poduszek Bichata najczęściej decydują się osoby z pulchnymi, nadmiernie pełnymi policzkami, nadającymi twarzy „puckowaty” wygląd. Dzięki wycięciu poduszek Bichata możliwe jest uzyskanie efektu estetycznego w postaci szczupłej, pociągłej twarzy z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi. Czym są poduszki Bichata i gdzie są umiejscowione? Poduszki Bichata są jedną z naturalnie występujących poduszek tłuszczowych wypełniających twarz i nadających jej prawidłowy kontur. Umiejscowione są po wewnętrznej stronie policzka. Najbardziej wyraźne poduszki Bichata widoczne są u dzieci. Z biegiem czasu ich objętość ulega zmniejszeniu. Usunięcie poduszek Bichata – wskazania i cel zabiegu…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia Robienie zakupów 

Maszyna do drenażu limfatycznego – aparat symulujący pracę masażysty

Drenaż limfatyczny to zabieg, którego celem jest usprawnienie krążenia limfy w organizmie. Masaż manualny opracowano w Danii w trzeciej dekadzie XX w. – to zestaw przeróżnych chwytów terapeutycznych, między innymi ruchów pompujących oraz obrotowych, których częstotliwość i siłę fizjoterapeuta dopasowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta oraz punktu masażu. Urządzenie do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez pomocy fizjoterapeuty W ostatniej dekadzie fizjoterapeuci chętnie wykorzystują maszyny do presoterapii, które odtwarzają masaż wykonywany ręcznie. Taki sprzęt tworzą specjalne rękawy z komorami, które nasuwa się na obrzękłe nogi albo ramiona. Dzięki wtłoczeniu powietrza…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Pessaroterapia w uroginekologii – na czym polega i jakie efekty daje założenie pessarów?

Zaburzenia statyki dna miednicy to problem, który lekarze obserwują u kobiet coraz częściej. Zwykle dotyczy on pań po okresie menopauzalnym oraz tych, które urodziły dzieci, jednak z różnych powodów może się także przydarzyć młodszym pacjentkom. Jedną z najczęściej stosowanych metod w leczeniu tego typu zaburzeń jest pessaroterapia. Czym jest pessaroterapia w uroginekologii? Co to są pessary i jakie efekty można dzięki nim uzyskać? Co to jest pessar i pessaroterapia? Pessaroterapia to metoda leczenia rozmaitych zaburzeń statyki dna miednicy. Znana jest od wielu lat i chętnie stosowana ze względu na swą…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Przepuklina brzuszna: rodzaje, objawy i leczenie

Zastanawiasz się, czy ból pachwiny lub brzucha może być spowodowany przepukliną? Wspomniane schorzenie daje różne objawy, które nie ustępują samoistnie. Jeśli wyczuwasz guzka w okolicy pachwiny, odczuwasz pociąganie lub inne dolegliwości w tym obszarze, to koniecznie zgłoś się do specjalisty. W artykule wyjaśniamy, czym jest przepuklina brzuszna i jak powstaje. Czym jest przepuklina brzuszna? Mianem przepukliny brzusznej określamy nieprawidłowe uwypuklenie częściowe lub całkowite narządów wewnętrznych albo tkanki poza jamę brzuszną. Jeśli narządy lub ich fragmenty zmieniły swoje anatomiczne położenie, może pojawić się ból oraz wyczuwalne i widoczne owalne wybrzuszenie. Dolegliwości…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Guz ślinianki – nowotwory łagodne i złośliwe

Guzy ślinianek należą do chorób występujących stosunkowo rzadko. Szacuje się, że stanowią od 3 do 6% nowotworów głowy i szyi. Należy pamiętać, że nie każdy guz ślinianki to rak. W Polsce częstotliwość występowania nowotworów złośliwych w tym obszarze to mniej niż 2 przypadki na 100 000 osób. Mimo wszystko z każdym niepokojącym objawem należy jak najszybciej udać się do lekarza. Jakie są rodzaje guzów ślinianek, jak się je diagnozuje i leczy? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w artykule. Czym są ślinianki i jakie są ich rodzaje? Ślinianki, czyli gruczoły ślinowe,…

Czytaj więcej
Ciekawostki i porady Ochrona zdrowia 

RDW CV – wysokie, niskie – jaka jest norma? Jak interpretować wynik?

Każdy z nas doskonale wie, że krew jest jednym z najważniejszych komponentów naszego organizmu. To właśnie ona krąży w żyłach, a dodatkowo pozwala na transport tlenu do innych komórek organizmu. Niemniej jednak warto podkreślić także fakt, że z krwi można odczytać wiele cennych wskazówek odnośnie stanu naszego zdrowia. Badanie krwi obwodowej, daje ogólny obraz kondycji organizmu, a także pozwala na diagnozowanie różnorodnych chorób. Badania krwinek są przeróżnej, jednak najważniejszym z nich okazuje się rdw-cv. Jednak jaka jest jego norma? Jak wygląda banie? Jak interpretować wyniki? Rdw – co oznacza ten skrót i do czego odnosi się badanie? Z morfologii…

Czytaj więcej
Ciekawostki i porady Ochrona zdrowia Strony internetowe w sieci 

Jak rozsądnie korzystać z informacji publikowanych na blogu o zdrowym stylu życia?

W internecie da się nadzwyczaj prosto zdobyć informacje o każdej sferze życia. Internauci mają głównie słabość do szukania porad w wyszukiwarce Google odnośnie zagadnień medycznych, częstokroć wręcz poprzedzając ostateczną decyzję o wizycie u specjalisty dniami surfowania po sieci w celu odszukania na własną rękę odpowiedzi na palący problem. Lecz czy to dobry model korzystania z informacji publikowanych na stronach o zdrowiu i urodzie? Portal o zdrowiu nie może być alternatywą dla profesjonalnej porady lekarskiej W gąszczu artykułów o zdrowiu, zabiegach estetycznych i dietach dostępnych w sieci jest sporo solidnych treści…

Czytaj więcej