Ochrona zdrowia 

Skala Tinetti a rehabilitacja osób starszych

W fizjoterapii stosuje się liczne skale i testy do oceny stanu funkcjonowania pacjenta. Część z nich skierowana jest tylko do dzieci, część tylko do osób starszych, a niektóre mają zastosowanie w wybranych jednostkach chorobowych. W tym artykule omawiamy skalę Tinetti, pomocną w diagnostyce osób starszych. Skala Tinetti Skala Tinetti służy do oceny równowagi i stabilności osób starszych podczas codziennych czynności. Jest dobrym wskaźnikiem ryzyka upadków danej osoby. Potrafi przewidywać ryzyko upadku lepiej niż np. test Timed Up and Go czy test stania na jednej nodze. Test Tinetti składa się z…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Masz trudności z oddychaniem? A może dokucza Ci chrapanie?

Bezdech senny wpływa negatywnie na jakość snu. Częste infekcje dróg oddechowych i problemy z oddychaniem również utrudniają codziennie funkcjonowanie. Przyczyną jest zwykle skrzywienie przegrody nosowej. Dzięki postępowi medycyny możemy pozbyć się tego problemu: z pomocą przychodzi septoplastyka. Czym jest septoplastyka? Septoplastyka to operacyjna korekta skrzywionej przegrody nosowej, wykonywana w znieczuleniu ogólnym. Jest ona korygowana w ten sposób, aby znalazła się w linii pośrodkowej ciała. Zabieg ma na celu poprawę oddychania i zwiększenie drożności dróg oddechowych. Pozwala również na zmniejszenie częstotliwości występowania infekcji: nos po operacji spełnia właściwie swoją funkcję oczyszczającą…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Jak dbać o miejsca intymne u mężczyzn?

Mówiąc o higienie okolic intymnych, najczęściej wspomina się o kosmetykach dla Pań, ignorując w ten sposób kwestię Panów, którzy także powinni korzystać z porad i produktów najwyższej jakości, specjalnie do tego przystosowanych. Kwestia ta dotyczy zarówno prawidłowego, codziennego mycia pośladków, okolicy odbytu, worka mosznowego, penisa oraz pachwin, ale także czynnościach mających na celu zapobieganie rozwojowi bakterii i innych drobnoustrojów chorobotwórczych. Technika mycia miejsc intymnych u mężczyzn Utrzymanie narządów płciowych w czystości jest kluczowe dla dobrego samopoczucia i uniknięcia przykrych oznak choroby. Na samym początku warto wspomnieć, iż częste, długie kąpiele…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Zakwasy czy DOMS? Jak rozpoznać i złagodzić ból po treningu?

Intensywny wysiłek fizyczny często wiąże się z bólem potreningowym. Wiele osób uprawiających sport tkwi w przeświadczeniu, że bez bólu nie ma efektów. Czy na pewno tak powinno być? Z czego wynika bolesność po treningu i jak odróżnić, czy to objaw zakwasów czy DOMS? Wyjaśniamy. Czym są zakwasy? Potoczne “zakwasy” to ból mięśniowy, który pojawia się jeszcze na treningu lub zaraz po jego zakończeniu. Ból ten związany jest z zaburzeniem równowagi kwasowo-zasadowej i procesem fermentacji mlekowej. Dolegliwościom bólowym towarzyszy wzmożone napięcie mięśniowe i spadek maksymalnej siły skurczu mięśnia. Podczas ćwiczeń aerobowych,…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Rak żołądka – typy, objawy, zachorowalność i diagnostyka

Wśród wielu nowotworów złośliwych szczególnie często obserwuje się w Polsce przypadki zachorowań na raka żołądka. Co ciekawe, dotyczą one znacznie częściej mężczyzn niż kobiet. Przyczyny raka żołądka nie są w pełni wyjaśnione, ale naukowcy udowodnili, że duży wpływ na zachorowalność ma między innymi niewłaściwa dieta. Jakie są pierwsze objawy, jak długo rozwija się rak żołądka i jak wygląda jego proces diagnostyczny? Czym jest rak żołądka? Rak żołądka to nowotwór złośliwy, który aż w 50% przypadków pojawia się w części odźwiernikowej tego organu. W 25% przypadków stwierdza się jego obecność w…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Ganglion, czyli torbiel galaretowata – czym jest, gdzie i dlaczego powstaje i jak wygląda leczenie

Stawy człowieka to skomplikowane struktury, które pozwalają szkieletowi się poruszać. By dobrze działały, konieczna jest odpowiednio duża produkcja mazi stawowej. Czasem jednak może okazać się, że jest jej zbyt wiele i powstaje ganglion. Kiedy i dlaczego tak się dzieje? Wyjaśniamy w artykule. Ganglion – co to jest i jak powstaje? Ganglion, inaczej torbiel galaretowata, to wypełniona płynną lub zgęstniałą substancją jamista struktura zbudowana z tkanki łącznej. Powstaje najczęściej na skutek przeciążania stawu w pracy lub podczas treningów sportowych. Zwiększona produkcja mazi stawowej powoduje stopniowe uwypuklanie się torebki stawowej albo pochewki…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Jak rozpoznać rozrost prostaty

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd męski o kształcie i wielkości zbliżonej do orzecha włoskiego. Otacza on cewkę moczową i umiejscowiony jest pod pęcherzem. Jego zadaniem jest produkcja płynu, który wchodzi w skład spermy. Po 45 roku życia następuje rozrost stercza, przez co u wielu mężczyzn pojawiają się pierwsze problemy fizjologiczne. Jak rozpoznać problem? Łagodny przypadek rozrostu prostaty Rozrost prostaty występuje u większości mężczyzn między 45. a 50. rokiem życia. Wtedy pojawiają się pierwsze objawy, którymi są problemy z oddawaniem moczu i uczucie niepełnego wypróżnienia pęcherza. Dokładne przyczyny…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Usunięcie poduszek Bichata – sposób na wyszczuplenie twarzy

Na zabieg usunięcia poduszek Bichata najczęściej decydują się osoby z pulchnymi, nadmiernie pełnymi policzkami, nadającymi twarzy „puckowaty” wygląd. Dzięki wycięciu poduszek Bichata możliwe jest uzyskanie efektu estetycznego w postaci szczupłej, pociągłej twarzy z wyraźnie zaznaczonymi kośćmi policzkowymi. Czym są poduszki Bichata i gdzie są umiejscowione? Poduszki Bichata są jedną z naturalnie występujących poduszek tłuszczowych wypełniających twarz i nadających jej prawidłowy kontur. Umiejscowione są po wewnętrznej stronie policzka. Najbardziej wyraźne poduszki Bichata widoczne są u dzieci. Z biegiem czasu ich objętość ulega zmniejszeniu. Usunięcie poduszek Bichata – wskazania i cel zabiegu…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia Robienie zakupów 

Maszyna do drenażu limfatycznego – aparat symulujący pracę masażysty

Drenaż limfatyczny to zabieg, którego celem jest usprawnienie krążenia limfy w organizmie. Masaż manualny opracowano w Danii w trzeciej dekadzie XX w. – to zestaw przeróżnych chwytów terapeutycznych, między innymi ruchów pompujących oraz obrotowych, których częstotliwość i siłę fizjoterapeuta dopasowuje indywidualnie do kondycji zdrowotnej pacjenta oraz punktu masażu. Urządzenie do drenażu limfatycznego – masaż uciskowy bez pomocy fizjoterapeuty W ostatniej dekadzie fizjoterapeuci chętnie wykorzystują maszyny do presoterapii, które odtwarzają masaż wykonywany ręcznie. Taki sprzęt tworzą specjalne rękawy z komorami, które nasuwa się na obrzękłe nogi albo ramiona. Dzięki wtłoczeniu powietrza…

Czytaj więcej
Ochrona zdrowia 

Pessaroterapia w uroginekologii – na czym polega i jakie efekty daje założenie pessarów?

Zaburzenia statyki dna miednicy to problem, który lekarze obserwują u kobiet coraz częściej. Zwykle dotyczy on pań po okresie menopauzalnym oraz tych, które urodziły dzieci, jednak z różnych powodów może się także przydarzyć młodszym pacjentkom. Jedną z najczęściej stosowanych metod w leczeniu tego typu zaburzeń jest pessaroterapia. Czym jest pessaroterapia w uroginekologii? Co to są pessary i jakie efekty można dzięki nim uzyskać? Co to jest pessar i pessaroterapia? Pessaroterapia to metoda leczenia rozmaitych zaburzeń statyki dna miednicy. Znana jest od wielu lat i chętnie stosowana ze względu na swą…

Czytaj więcej