Hobby i rekreacja Podróże 

Trekkingi – nie tylko dla alpinistów

Co warto wiedzieć o trekkingi Himalaje?

Wędrówki po najwyższych górach kojarzymy zwłaszcza z naprawdę doświadczonymi alpinistami. Tymczasem do trekkingów niepotrzebne okazują się najczęściej specjalistyczne kwalifikacje – w różnych pasmach wytyczono bowiem szlaki, z jakimi poradzi sobie każdy turysta – jeżeli oczywiście posiada odpowiednie narzędzia, czyli buty z przyczepną podeszwą i kijki zapewniające przyczepność na stromych nawierzchniach. Na najtrudniejszych odcinkach potrzebna będzie również pomoc doświadczonego instruktora, bo ten powie, jak korzystać z dodatkowego, gwarantującego bezpieczeństwo sprzętu. W jakich sytuacjach jednak będzie on niezbędny? W jakich górach najczęściej odbywają się trekkingi?

Sprzęt do trekkingu

Trekkingi bywają niekiedy organizowane w naprawdę technicznym terenie, co powoduje, że potrzebne okazują się akcesoria ułatwiające pokonanie trasy. Najważniejszymi wśród nich są z całą pewnością raki, bo zapewnią stabilizację również na ośnieżonych szlakach – a na wysokich szczytach uświadczyć je możemy także w czasie upałów. Na trudnych podejściach przydatny będzie również czekan. Do obsługi tych akcesoriów potrzebne są specjalistyczne umiejętności – z tego powodu nieobyci klienci na trekkingi muszą udać się wraz z instruktorem, bo ten pokaże im, jak bez ryzyka przejść trasę.

Najpopularniejsze miejsca na trekkingi

Trekkingi pozwalają na zwiedzenie szczególnie interesujących szczytów na świecie, a te zazwyczaj są nieosiągalne dla zwykłych turystów. Najczęściej organizowane są w najwyższych pasmach – polscy turyści chętnie wybierają pobliskie Tatry, a poza tym w Alpy czy na skandynawskie fiordy. Sporym uznaniem wśród miłośników trekkingu szczyci się również Kilimandżaro oraz Andy w Peru. Ci z nas, którzy zdobyli już jakieś doświadczenie w chodzeniu po górach mogą zaś udać się w Karakorum – trekkingi odbywają się tam m. in. w okolicach Broad Peak i K2.

Dane kontaktowe:
Exploruj.pl
ul. Sobiczkowa 53A
34-511 Kościelisko

Tel.: +48 12 444 18 46
Mob.: +48 690 168 051
E-mail: [email protected]

Zobacz także: