Edukacja 

Które kierunki studiów cieszą się największą popularnością?

Wybór właściwego kierunku studiów to dylemat, z którym każdego roku mierzą się dziesiątki tysięcy abiturientów. Nieraz decyzja ta determinuje rozwój przyszłej drogi zawodowej. We wrześniu znów rozpoczęły się tury rejestracji na studia. Sprawdziliśmy zatem, które kierunki studiów są najczęściej wybierana.

Najczęściej wybierane kierunki studiów

W top 10 najpopularniejszych kierunków studiów po raz kolejny na pierwszym miejscu znajduje się informatyka. Przyszli studenci zainteresowani naukami ścisłymi często wybierają także studia pochodne, które posiadają wysoki potencjał przyszłościowy. Są to oczywiście robotyka i automatyka, które nie są może kierunkami pionierskimi, jakkolwiek dopiero wraz z postępem technologicznym przestały być uważane, za studia dla marzycieli. W przypadku studiów pierwszego stopnia, maturzyści starają się głównie o indeks na kierunkach psychologia i zarządzanie. Kolejno w zestawieniach uplasowały się prawo i administracja, kierunki ekonomiczne (przykładowo finanse i rachunkowość), wszelkie filologie (szczególnie angielska) bądź budownictwo.

Najwięcej chętnych na miejsce znajdziemy na kierunkach z dziedziny matematyki, jak również orientalistyki (japonistyka i sinologia). Nie łatwo dostać się też na studia związane z marketingiem, filmem i teatrem czy wzornictwem. Wypada podkreślić, iż duża liczba kandydatów na wybrany kierunek studiów jest zależna nie tylko od jego popularności. Liczni maturzyści ubiegają się przecież o przyjęcie nawet na kilka kierunków w tym samym czasie.

Jak trafnie wybrać kierunek studiów?

Stojąc przed wyborem kierunku trzeba wziąć pod uwagę zainteresowania, ale również potencjalne zapotrzebowanie na rynku pracy. Należy aczkolwiek pamiętać, że konkretny kierunek nie musi przesądzać przyszłej kariery zawodowej. Absolwenci studiów licencjackich oraz magisterskich mogą dowolnie uzupełniać zdobyte umiejętności na studiach podyplomowych. Są one tworzone na praktycznie wszystkich uczelniach wyższych i z reguły nie ma wymogu ukończenia studiów kierunkowych, aby do nich przystąpić. Wystarczy mieć tytuł inżyniera, magistra lub licencjata.

Młody człowieku, pamiętaj! Czas spędzony na uczelni to okres, kiedy można także dodatkowo zdobywać nowe kwalifikacje np. poprzez pracę w wolontariatach bądź studenckich organizacjach. Powinno się zagospodarować te pięć lat jak najlepiej.

Zobacz także: