Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja 

Nowoczesne rozwiązania aranżacyjne w domu – biokominek narożny

Odnawiasz mieszkanie i myślisz, jak uczynić je bardziej przytulnym, ale przy tym chcesz, żeby nowa aranżacja pomieszczenia miała nowoczesny design? Te dwie rzeczy da się pogodzić! Wystarczy w wykorzystać biokominek!

Czym cechują się kominki bio

W latach, kiedy tak wiele mówi się o ochronie środowiska i zanieczyszczeniu powietrza, oczywistym jest, że nawet właściciele domków jednorodzinnych powoli rezygnują z budowy tradycyjnych kominków opalanych węglem lub drewnem. Analogiczne, jeżeli nawet nie lepsze wrażenia estetyczne przynoszą wszak ekologiczne biokominki, które podczas pracy nie wytwarzają dymu. Używane w nich biopaliwo lub wkłady żelowe dają przyjemną ciepłą barwę ognia, która przypomina paleniska z górskich, drewnianych domków. Paleniska większości biokominków można oprócz tego udekorować włosiem metalicznym*, które w zetknięciu z ogniem błyszczy się jak żarzące się drewno, polerowanymi ceramicznymi kamykami w rozmaitych barwach lub polanami ceramicznymi, które z powodzeniem imitują takie gatunki drzew jak dąb, olcha, sosna, czy brzoza, co zwiększa dynamikę ognia i potęguje odczucie posiadania tradycyjnego kominka. Wykorzystanie ceramicznych ozdób ma jeszcze jeden plus – po wypaleniu się biopaliwa polana i kamienie są gorące jeszcze przez długi czas, dzięki czemu ciepło emitowane jest jeszcze kilkanaście minut po stłumieniu ognia.

Biokominek narożny – czy warto?

Oprawy biokominków produkowane są w wielu kształtach. Dość popularne są biokominki narożne, cechujące się tym, że ich obudowa zagina się w lewą lub prawą stronę, dzięki czemu można umieścić je na kolumnach oraz zagięciach ścian. Takie biokominki rogowe nadają się również do zabudowy – daje to doskonały efekt aranżacyjny. Zaletą biokominków narożnych jest to, że emitowane ciepło rozchodzi się jednocześnie w kliku kierunkach, skuteczniej dogrzewając pomieszczenie. Zapewne przed kupnem zaczniemy się zastanawiać, czy wybrać biokominek narożny z szybą czy bez? Szyba w przypadku biokominków ma głównie wartość estetyczną, należy jednakże pamiętać, iż szkło hartowane jest dość drogim elementem i może wpłynąć na cenę biokominka. Poza tym osłona ognia dłużej się ogrzewa, dlatego jeżeli chcemy używać biokominka narożnego jako dodatkowe źródło ciepła, warto wybrać model bez szyby. Z kolei jeśli biokominek będzie zamontowany nisko, a mamy małe dzieci w domu, trzeba kupić model z szybą, która nie pozwoli pociesze sięgnąć do płomienia.

Zobacz także: