Ciekawostki i porady 

Drzewa genealogiczne – droga do własnej tożsamości

Znajomość historii rodziny niezbędna jest do rozwoju poczucia własnej tożsamości. To na wiadomościach o przodkach tworzona jest świadomość własnego Ja. Większości z nas całkowicie wystarczy wiedza o przodkach , która przekazywana jest z pokolenia na pokolenie przez rodziców i dziadków. Ale nie brakuje jednak i takich, dla których to nie wystarczy. W ich przypadku utworzenie drzewa genealogicznego jest najlepszym rozwiązaniem.

Drzewa genealogiczne, czyli żmudna praca , która wymaga cierpliwości

Stworzenie drzewa genealogicznego – przede wszystkim takiego , które cofa nas kilka pokoleń wstecz – naprawdę nie jest proste. Odnajdywanie dat czy miejsc urodzenia się oraz śmierci kolejnych krewnych pochłania naprawdę wiele pracy. Informacje zbierać można w trudno dostępnych archiwach miejskich oraz księgach parafialnych. Zazwyczaj można przeglądać je bez żadnych opłat. Są jednak i takie miejsca, gdzie trzeba wnieść nieraz naprawdę wysoką opłatę. Koszt stworzenia drzewa genealogicznego zależny jest od ilości pokoleń, które zamierza się w nim ująć. Dobrze jest pamiętać, że cena badania może też wzrosnąć wraz z potrzebą odbywania podróży do następnych parafii oraz urzędów miejskich rozrzuconych po kraju. Rzadko wszak rodzina od początku swojego istnienia mieszka w tym samym miejscu.

Drzewa genealogiczne – z jakiego powodu warto je opracować?

We wstępie wspomnieliśmy, że wiedza na temat własnych przodków jest pomocna do zbudowania poczucia własnej tożsamości. Pozwala mocniej stać się częścią małej wspólnoty, jaką są nasi najbliżsi. Sprawia to również, iż nie czujemy się samotni we współczesnym świecie. To z tych powodów obecnie bardzo dużo osób decyduje się na przygotowanie drzewa genealogicznego.

Zobacz także: