Budownictwo 

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Skieruj się tutaj, aby kupić szalunki Kraków

Deskowanie, czyli tzw. szalunki, to tymczasowe konstrukcje pozwalające na wznoszenie murów budynków. Najczęściej wykorzystuje się je w przypadku wylewania murów z betonu – wtenczas są one konieczne do tego, aby odpowiednio je ukształtować i nie dopuścić do rozlewania się mieszanki. Poza tym szalunki stosuje się także w czasie wznoszenia obiektów murowanych, gdzie ich zastosowanie umożliwia przygotowanie otworów na okna, bramy i drzwi. W tym wpisie wytłumaczymy, z czego wykonane są obecnie szalunki i gdzie mogą znaleźć je inwestorzy.

Typy szalunków

Najstarszym typem szalunków jest struktura sporządzona z drewnianych desek albo mocnych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może być wykorzystana ponownie. Demontaż takich szalunków jest jednakże kłopotliwy – większa część inwestorów oraz wykonawców stawia zatem zastosowanie szalunków wielokrotnego użytku – systemów przeznaczonych do szybkiego i łatwego składania bądź rozkładania. Tego typu szalunki wytwarza się ze sklejki, metalu bądź drewna, jak również zestawiać dwa albo trzy materiały. Zazwyczaj jednak wykorzystuje się sklejkę – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a całą strukturę spajają narożniki, głowice ze aluminiowe bądź stalowe, łączniki i belki.

Wypożyczenie szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa cyklicznie parające się pracami murarskimi dysponują własnymi szalunkami. Inaczej jest jednakże w przypadku inwestorów indywidualnych, którzy planują planujących postawić jeden obiekt oraz zespołów, które zwykle świadczą inne usługi. Zakup wszystkich modułów niezbędnych do złożenia szalunku nie byłby odpowiedzialny finansowo . Dużo ekonomiczniejszym rozwiązaniem jest wynajęcie szalunków.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Zobacz także: