Budownictwo 

Tarcica – ważna nie tylko w budownictwie

Produkt drzewny, jakim jest tarcica, znajduje bardzo szerokie zastosowanie szczególnie w przemyśle budowlanym, a poza tym w zakresie wykańczania wnętrz. Na zakres jej stosowania mocno wpływa to, że produkt ten znaleźć można w różnych rodzajach, które określane są przez wymiary wyrobu.

Tarcica sucha i mokra, obrzynana i nieobrzynana

Zakłady drzewne oferują swoim klientom rozmaite gatunki tego produktu drzewnego. Przede wszystkim spotkać można tarcicę suchą oraz mokrą. Tarcica sucha powstaje w wyniku suszenia uprzednio przetartego z wykorzystaniem pilarek okrągłego drewna. By pozbawić ją wilgotności, suszy się ją w specjalnych suszarniach komorowych. Celem tego zabiegu jest nie tylko nadanie jej mniejszego stopnia wilgotności, co wyraża się w procentach, lecz również pożądanych parametrów użytkowych, jakie determinuje poziom wilgoci. Przy wytwarzaniu tarcicy mokrej zaś proces ten nie ma miejsca. Tarcicę dzieli się również na obrzynaną i nieobrzynaną. Jak łatwo można się domyślić, ten pierwszy typ to tarcica poddana specjalnej obróbce mechanicznej, po zakończeniu której wszystkie jej płaszczyzny są obrobione. Tarcica nieobrzynana ma zaś obrobione tylko dwie powierzchnie równoległe. Co więcej możliwe jest wytwarzanie tarcicy w różnych rozmiarach. Z podstawowej postaci tarcicy produkuje się między innymi deski, belki, listwy, bale czy łaty.

Tarcica – do czego jest użytkowana?

Wysokiej jakości tarcica, wytworzona z dobrego gatunkowo materiału i poddana precyzyjnej obróbce, wykorzystywana jest wszędzie tam, gdzie pożądane są duże walory wizualne oraz znakomite parametry techniczne. Zaś tarcica gorzej jakości używana jest przede wszystkim w przemyśle papierniczym, a także w budownictwie, na przykład do produkowania konstrukcji obiektów oraz więźb dachowych.

Zobacz także: