Budownictwo 

Okna ze szprosami – krótka charakterystyka

Zwiedzając Polskę, można dostrzec, że w wielu domach zamontowane zostały okna z szczeblinami. Szczebliny określa się także szprosami. Tego rodzaju okna znane są od bardzo dawna. Aktualnie okna te znowu cieszą się popularnością.

Okna ze szprosami: jaka jest ich funkcja?

W ciągu wielu lat ich funkcja uległa zmianie. Kilkadziesiąt lat temu nie istniała możliwość wyprodukowania wielkich tafli szkła. Szprosy podtrzymywały więc szyby, dzieląc je przy tym na kilka pól. Istotną cechą szczeblin są wręby, które przeznaczone są do mocowania szyb. Obecnie montuje się okna ze szprosami głównie dlatego, że zachwycają swoim wyglądem. Oczywiście szczebliny w dalszym ciągu mogą pełnić funkcję praktyczną. Wykorzystuje się je, aby wzmocnić konstrukcję okien z bardzo dużymi przeszkleniami. Dzieląc szybę na mniejsze pola, szprosy sprawiają, że okno jest sztywniejsze.

Okna ze szprosami: typy i materiały przeznaczone do produkcji

Producenci okien mają aktualnie w swojej ofercie okna z kilkoma odmianami szprosów. Zalicza się do nich:
– szprosy międzyszybowe: znajdują się pomiędzy szybami. Okna z tak umieszczonymi szprosami można myć bez żadnych problemów. Są mocowane na stałe, mogą różnić się barwą;
– konstrukcyjne: nawiązują najmocniej do szprosów stosowanych przez laty. Okna z tego rodzaju szprosami umieszcza się w zabytkowych obiektach. Rzecz jasna mogą być montowane również w nowych, jeżeli stylem imitują chociażby szlachecki dworek;
– szpros „ojcowski” – okna z tym rodzajem szprosów oferuje tylko jeden polski producent. Jego nazwa nawiązuje do Ojcowskiego Parku Narodowego. Wytwarzane są z takich samych materiałów, jak ramy okienne. Jeśli więc rama okienna jest drewniana, także szprosy będą drewniane. Wykorzystuje się też PCV, aluminium oraz włókna szklane.
Szprosy zrobione z naturalnego drewna prezentują się (naszym zdaniem) najkorzystniej. Dzielące okna na pola o mniejszej powierzchni szprosy przypominają szlacheckie dworki, ale korzystnie wyglądają również w naprawdę dużych i nowoczesnych przeszkleniach.

Zobacz także: