Budownictwo 

Kiedy sięga się po szalunki?

Chcesz zamówić szalunki Kraków? Wejdź na abcszalunki.pl

Szalunki to to forma tymczasowa, którą w przeważającej liczbie przypadków wykonuje się z desek. Może ona być wykonana również z drewnianych płyt, które wyprodukowano z drewna cechującego się słabszą jakością. Niektóre firmy decydują się na wykonywanie szalunku z elementów wykonanych z metalu, ale takie postępowanie nie jest zbyt rozpowszechnione. Deskowanie – bo właśnie tak również nazywane są szalunki – powoduje, że mieszanka, która została wylana, zyskuje wymagany kształt. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, gdy mieszanka zastygnie. Wykorzystując szalunki, można także skutecznie wesprzeć zbrojenie, które zostało wykonane aż do momentu, gdy wylana mieszanka ostatecznie stwardnieje.

Szalunki – jak się je robi?

Wszystkie konstrukcje z użyciem betonu robi się na budowie w odpowiednich formach, czyli właśnie szalunkach. W początkowym etapie prac konieczne jest zrobienie szalunku, który następnie zostaje zalany właściwie dobranym betonem. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie zbrojenia. Wykonuje się je przed wylaniem betonu. Szalunki wyjmuje się dopiero wtedy, kiedy mieszanka porządnie zwiąże. Na ogół potrzeba na to od około dwóch do aż czterech tygodni. Szalunki wykonuje się między innymi w przypadku fundamentów, betonowych kolumn ogrodzeń oraz stropów żelbetowych. Mają więc naprawdę szerokie zastosowanie, a budowa bez nich nie posuwałaby się tak szybko.

Szalunki – jakie moduły konieczne są do wykonania szalowania?

Do wykonania szalowania niezbędna jest sklejka szalunkowa. Potrzebne są też profesjonalne podpory i dźwigary. W wielu wypadkach zdarza się, że niewielkie firmy budowlane nie dysponują własnym systemem szalunkowym. W takim wypadku rozwiązaniem jest skorzystanie z wypożyczonego sprzętu, który posiadają w swojej ofercie firmy , które specjalizują się w zaopatrywaniu ekip budowlanych w dźwigary, mocowania i sklejkę.

Dane kontaktowe:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]

Zobacz także: