Budownictwo 

Jak wykonuje się izolację pionową i poziomą?

Każdy, kto rozpoczyna budowę domu, pragnie, by jak najdłużej zachował on perfekcyjny stan. Nie stanie się to jednak możliwe, jeżeli nie zostanie zrobiona właściwa izolacja pionowa i pozioma domu. Hydroizolacja świetnie ochrania przed wilgocią na murach, w konsekwencji czego powoduje, iż są one odporne na powstawanie plam, a w domu nie pachnie wilgocią.

Izolacja pionowa i pozioma – wykonanie oraz znaczenie

Jednym z objawów nieskutecznej izolacji budynków są wilgotne mury. Do tego dochodzą puchnące tynki oraz przytoczone na początku artykułu plamy, które zazwyczaj zobaczyć można w piwnicy i na parterze. Tego typu problemy naprawdę często spotykane są w tych nieruchomościach, których fundamenty wykonano z czerwonej cegły. I nie ma tu żadnego znaczenia czy w grę wchodzą o budynki współczesne, czy te wybudowane przez laty. Aby odtworzyć brakującą bądź niewłaściwie zrobioną izolację poziomą, trzeba ustalić do jakiej wysokości powinna ona docierać, a potem na każdym metrze bieżącym ściany wykonać mniej więcej dziesięciu nawiertów leżących ukośnie. Potem przygotowane otwory należy wypełnić wykorzystując do tego celu odpowiedni roztwór uszczelniający. Ma on właściwości higroskopijne, na skutek czego efektywnie uszczelnia fugi i uniemożliwia przepływanie wilgoci w górne rejony murów. Aby jednak izolacja mająca charakter poziomy była naprawdę efektywna, niezbędne jest również odtworzenie izolacji pionowej. W tym celu należy w pierwszym etapie skuć zawilgocone tynki, wyczyścić mury, pogłębić fugi, a na koniec pokryć wszystko środkiem, który działa izolująco. Ostatnim etapem prac jest ocieplenie murów polistyrenem.

Izolacja pionowa i pozioma – kto może ją zrobić?

Przygotowanie hydroizolacji nieruchomości najlepiej jest zlecić doświadczonej ekipie, która zna się na hydroizolacji. Tylko wtedy można mieć pewność, że prace będą wykonane we właściwy sposób, a izolacja będzie pełnić swoją rolę.

Zobacz także: