Budownictwo 

Izolacja fundamentów – techniki i materiały

Fundamenty to z całą pewnością najistotniejsze części domu. Jeśli będą uszkodzone staną się zagrożeniem dla całego obiektu. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, która potrafi szybko je uszkodzić, zaś skutki tego są odczuwalne dla wszystkich lokatorów. Chcąc się przed tym zabezpieczyć należy już podczas planowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki niej w przyszłości nie będą niezbędne kosztowne oraz naprawdę złożone naprawy. Skutki zawilgocenia ścian są najbardziej zauważalne na najniższych kondygnacjach budynku. Jak jednak je rozpoznać? Które techniki pozwolą na zapobiegnięcie im?

Zadania izolacji fundamentów

Jak już nadmieniliśmy, nasiąkanie potrafi być bardzo niebezpieczne dla obiektu. Gdy wilgoć dotrze do ścian, pierwszym objawem będzie łuszczenie tapet, które jest problemem nie tylko wizualnym. Naprawdę prędko wszak ściany zaczynają toczyć grzyby oraz porosty, zaś te mogą okazać się ogromnym niebezpieczeństwem dla życia mieszkańców budynku. Naprawdę niebezpieczne są dla ludzi z alergiami i chorobami systemu immunologicznego, u których czasem skutkują także zgonem. Właśnie dlatego tak ważne jest to, by fundamenty zostały właściwie zabezpieczone przed niszczycielskim wpływem wilgoci. Które metody to umożliwiają?

Materiały do izolacji fundamentów

Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – w poziomie i pionową. Pozioma zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz uszkadzaniem ścian. Pionowa natomiast chroni budynek przed deszczem i wodą gruntową. Zależnie od rodzaju niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów może być lekka, średnia oraz ciężka – ta ostatnia wykorzystywana jest przede wszystkim na terenach, na których nierzadko występują podtopienia. Istotne jest również to, jakie surowce będą wykorzystane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy sięgać po produkty najlepszych producentów.

Zobacz także: