Biżuteria i kosztowności 

Jak robi się topaz mistyczny?

Dowiedz się, gdzie zamówić mystic topaz

Niepowtarzalny wygląd i oryginalny, jak na topaz, odcień to najistotniejsze cechy topazu mistycznego, od lat szczycącego się dużym zainteresowaniem entuzjastów ozdób. Mimo że na początku może się wydać, iż to inny kamień, topaz mistyczny okazuje się naprawdę zwykłym topazem. Jego oryginalne właściwości są skutkiem odpowiedniej techniki wyrobu – naturalny topaz jest podczas niej poddawany wpływowi gorąca oraz pokrywany cienką warstwą metalu ozdobnego. To z tego powodu topaz mistyczny prezentuje się tak niesamowicie.

Topaz mistyczny – odcienie

Barwy, jakie ma topaz mistyczny zależne są w szczególności od kruszcu, z którym jest połączony. Szczególnie często spotykany jest czerwony topaz mistyczny, powstający w kąpieli z tytanem. Chrom sprawia zaś, iż topaz przybiera purpurowy odcień, błękitny z kolei jest skutkiem rozgrzania topazu bez żadnych domieszek. Doskonałe efekty przynosi wykorzystywanie białego topazu – zwłaszcza pozyskanego w Afryce, Ameryce Południowej czy na Syberii.

Przykłady użycia topazu mistycznego

Jak już napisaliśmy, wspaniałe właściwości topazu mistycznego są bardzo doceniane przez złotników. Często używają go zatem do produkcji wisiorków, kolczyków i broszek. Wbrew pozorom biżuteria z topazem mistycznym może być zakładana częściej niż tylko do eleganckich strojów – doskonale wygląda także w pracy. Istotna okazuje się również mnogość kolorów, dzięki której prościej można wybrać biżuterię do danego stroju.

Zobacz także: