Automatyka dla przemysłu 

Silniki krokowe

Silniki krokowe – o czym mowa?

Silnik krokowy, zwany także silnikiem skokowym, to specjalny rodzaj napędu elektrycznego. Został tak nazwany, ponieważ przy odpowiednim sterowaniu jego wirnik obraca się o dany kąt określony przez producenta (tj. o daną ilość stopni). Daje to możliwość prezycyjnego kontrolowania liczby obrotów na sekundę w dowolnym momencie ruchu. Takie działanie jest możliwe dzięki specyficznej budowie tych silników i wspomnianemu wyżej specjalnemu sterowaniu.

Silniki krokowe a współczesne maszyny

Nie tylko u chirurgów doskonała dokładność stanowi wartościowy obiekt pożądania. Współczesna mechanika nierzadko także jej wymaga. I właśnie silniki krokowe mogą ją zapewnić. Jednak to nie jest wszystko. Większość maszyn podlega obecnie sterowaniu sygnałem cyfrowym, to jest za pośrednictem impulsów elektrycznych o określonych poziomach napięć. Silnikami krokowymi steruje się tą metodą – poprzez okresowe przesyłanie impulsów elektrycznych na kolejne wyprowadzenia urządzenia. O szybkości obrotu decyduje długość impulsów. Dzięki dokładności sterowania oraz brakowi obowiązku przejścia z domeny cyfrowej na analogową w celu kontrolowania napędu, silniki krokowe są z chęcią używane w wielu obszarach współczesnej techniki i da się je spotkać w różnych maszynach i urządzeniach, takich jak napędy CD/DVD, roboty.

Silniki krokowe – wady

Omawiane silniki nie są remedium na całe zło. Poza niewątpliwymi zaletami mają również kilka istotnych wad, które mieć na uwadze. W odróznieniu od innych typów napędów elektrycznych, zużywają stosunkowo więcej prądu, oprócz tego wydzielają niemało energii cieplnej. Ze względu na ich budowę w niektórych zastosowaniach może okazać się zbyt mała. Zazwyczaj nie przekracza kilkuset obrotów na minutę.

Silniki krokowe w sprzedaży

W sprzedaży są możliwe do nabycia są różne modele silników krokowych. Różnią się między sobą między innymi:

  • fizyczną wielkością,
  • konstrukcją,
  • parametrami elektrycznymi (oporność elektryczna, napięcie sterowania).

Pomimo, że koszty zakupu silników krokowych są większe niż prostszych napędów prądu stałego, nadal pozostają odpowiednio korzystne do wykorzystania w amatorskich konstrukcjach realizowanych we własnych czterech ścianach.

Zobacz także: