Automatyka dla przemysłu 

Motoreduktor – zintegrowany układ napędowy

Zobacz, gdzie zamówić motoreduktory.

Motoreduktory to w najprostszych słowach nierozłączne układy napędowe złożone z przekładni mechanicznej i silnika. Jak funkcjonują motoreduktory i jak się je wykorzystuje? O tym przeczytasz w naszym artykule.

Motoreduktor – jaka jest zasada jego działania

Motoreduktory pozwalają na efektywne wykorzystanie silników elektrycznych w roli napędu w licznych funkcjach w przemyśle. Przy użyciu przekładni redukującej, wysoka prędkość obrotowa silnika jest ograniczana nawet kilkusetkrotnie, przy jednoczesnym porównywalnym zwiększeniu jego momentu obrotowego. Należy pamiętać, że sprawność przekładni w żadnym wypadku nie jest stuprocentowa, w związku z tym zawsze występuje nieduża różnica między mocą wejściową a mocą wyjściową motoreduktora. W skład nierozłącznego zestawu jakim jest motoreduktor przeważnie wchodzą również inne elementy jak sprzęgła lub hamulce. Głównym atutem motoreduktorów jest to, że są to prefabrykowane układy, które da się bez przeszkód wybrać z oferty producenta tak, aby ich parametry idealnie pasowały do potrzeb danej konstrukcji. Inżynierzy nie tracą w ten sposób tygodni, a wręcz miesięcy, na czasochłonne pomiary oraz testy różnych kompletów części. W zależności od konstrukcji i rodzaju przekładni, motoreduktor może być dedykowany do długotrwałego albo krótkotrwałego okresu pracy, a także do dużych, umiarkowanych albo lekkich obciążeń.

W motoreduktorach, w których wykorzystano kilkustopniowe przekładnie, można osiągnąć nadzwyczaj wysoki zakres przełożeń, sięgający nawet do kilku tysięcy.

Motoreduktory – wykorzystywane w każdym sektorze gospodarki

Mimo, że motoreduktory mogą być składane z użyciem różnych typów silników (AC, BLDC, DC czy szeregowych), rozróżnia się je ze względu na typ przekładni znajdującej się na ostatnim stopniu przełożenia. Wyróżnia się tym samym następujące motoreduktory:
– motoreduktory ślimakowe (wykorzystujące przekładnię ślimakową),
– motoreduktory stożkowe (z przekładnią stożkową),
– motoreduktory walcowe oraz płaskie (posiadające przekładnię walcową),
– motoreduktory planetarne (posiadające przekładnię planetarną).

Nie ma z pewnością takiego obszaru gospodarki, w którym nie dałoby się wykorzystać motoreduktora jako napędu. Czy to logistyka, przemysł lub produkcja żywności, dzięki motoreduktorom poruszają się różne automaty, takie jak mieszadła, linie produkcyjne, dachy ruchome albo podnośniki. Szerokie spektrum ich wielkości, mocy oraz rodzajów użytych w nich silników i przekładni przyczyniła się do tego, iż ilość potencjalnych kombinacji, jakie teraz mają w ofercie najpopularniejsi światowi producenci motoreduktorów, powinno się wyrażać już nie w setkach, ale praktycznie w milionach.

Dane kontaktowe:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa

Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail: [email protected]

Zobacz także: